Spore zmiany w egzaminach CFA

Jednym z najbardziej prestiżowych tytułów zawodowych w świecie finansów jest certyfikat Chartered Financial Analyst (CFA). Wkrótce przystępujących do egzaminu czekają zmiany: będzie on przeprowadzany online, a pula pytań zmniejszy się o 25 proc.

Publikacja: 04.02.2020 12:37

Spore zmiany w egzaminach CFA

Foto: Adobestock

Egzamin CFA składa się z trzech etapów, dwa pierwsze to test jednokrotnego wyboru, bez kary za złą odpowiedź. Z kolei najtrudniejszy, trzeci etap jest w połowie testem, a w połowie polega na opisowej odpowiedzi na konkretne pytania.

Zmniejszona liczba zadań dotyczyć będzie jedynie pierwszego etapu. Zawierał on dotąd 240 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w ciągu sześciu godzin. Liczba pytań zostanie zredukowana do 180. Przystępujący do egzaminu muszą zmierzyć się z zagadnieniami m.in. z inwestowania na rynku akcji, psychologii rynku, rynku długu i instrumentów pochodnych. Zakres tematyczny pozostanie jednak niezmieniony.

– Obejmuje on identyczne tematy o tym samym stopniu szczegółowości. Utrzymujemy ten sam rygor i te same obowiązujące standardy – powiedziała Lisa Plaxco, szefowa programu CFA.

W tym tygodniu CFA otworzy rejestrację na egzamin pierwszego poziomu, który odbędzie się w grudniu. Będzie to ostatni egzamin, który kandydaci rozwiążą na papierze. Począwszy od 2021 r. będzie on przeprowadzany w formie elektronicznej cztery razy w roku.

Przez ponad dziesięć lat pierwszy etap egzaminu odbywał się w dwa razy w roku, w czerwcu i grudniu. W ramach nowego systemu zainteresowani egzaminem będą mieli możliwość przystąpienia w jednym z centrów instytutu (w Polsce mieści się w Warszawie) w lutym, maju, sierpniu i listopadzie.

– Nasze nowe możliwości cyfrowego przeprowadzania testów lepiej odzwierciedlają dzisiejszą praktykę w miejscu pracy, jednocześnie umożliwiając nam unowocześnienie egzaminu i zwiększenie dostępu dla większej liczby kandydatów – stwierdziła w oświadczeniu Margaret Franklin, prezes Instytutu CFA.

Co roku do egzaminu przystępowało tysiące kandydatów, jednak zdawalność nie była na wysokim poziomie. W ubiegłym roku pierwszy etap zaliczyło tylko 41 proc. z ponad 157 tys. kandydatów. Instytut CFA przeprowadził grudniowy test w 87 miastach na całym świecie, również w Warszawie. Najwięcej, bo aż 59 proc. kandydatów na całym świecie, pochodziło z regionu Azji i Pacyfiku.

Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych
Finanse
Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych
Finanse
GPW poprawia wyniki. Nowy prezes chce przyciągnąć nowe spółki i inwestorów
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Finanse
Priorytetem nowego prezesa GPW przyciągnięcie nowych emitentów i inwestorów
Finanse
Wakacje kredytowe ruszą od czerwca