Nowe wymogi dla kandydatów do pracy w finansach

Ministerstwo Rozwoju i Finansów pracuje nad nową ustawą umożliwiającą podmiotom sektora finansowego weryfikowanie niekaralności kandydatów do zatrudnienia już na etapie rekrutacji.

Publikacja: 09.10.2017 05:36

Michał Karwasiński, radca prawny, wspólnik w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Michał Karwasiński, radca prawny, wspólnik w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Foto: materiały prasowe

Pod koniec sierpnia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało na swoich stronach „Projekt ustawy o zasadach badania niekaralności kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w podmiotach sektora finansowego", który znacznie zaostrza dotychczas obowiązujące wymogi, jakie mogą być stawiane kandydatom do pracy w szeroko rozumianych instytucjach finansowych.

Obecnie pracodawcy mogą żądać od pracowników lub kandydatów do pracy informacji dotyczących ich zatargów z prawem wyłącznie w przypadku, gdy przepisy szczególne określają dla danych pracowników taki obowiązek. W przypadku sektora finansowego wymóg taki jest nałożony względem osób pełniących funkcje w organach instytucji finansowych lub podmiotów świadczących na rzecz instytucji finansowych usługi agencyjne. W odniesieniu natomiast do pozostałych pracowników, zarówno tych szeregowych, jak i należących do kadry kierowniczej, co do zasady przepisy prawa nie przewidują wymogu niekaralności. Tym samym znakomita większość pracowników szeroko rozumianych instytucji finansowych nie jest objęta wymogiem niekaralności, a w rezultacie formalnie brak jest możliwości zweryfikowania tego przez pracodawcę. Jednocześnie zauważyć należy, że szereg aktów prawnych regulujących szczegółowo działalność poszczególnych typów instytucji finansowych nakłada w odniesieniu do ich pracowników ogólne wymogi dotyczące ich kwalifikacji, w tym posiadania stosownych uprawnień zawodowych.

Uwzględniając powyższe okoliczności, projektowana przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów ustawa zakłada uprawnienie dla podmiotów sektora finansowego do żądania od kandydatów do pracy oświadczeń o niekaralności. Dodatkowo planowane jest przyznanie tym podmiotom także możliwości żądania udokumentowania przez kandydatów do zatrudnienia potwierdzenia złożonego oświadczenia, w formie przedłożenia informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, wydanego nie wcześniej niż trzy miesiące przed dniem jego przedłożenia, przy czym w takim przypadku pracodawca będzie zobowiązany do niezwłocznego zwrotu kandydatowi równowartości opłaty poniesionej za uzyskanie informacji. Niespełnienie przez kandydata żądań przyszłego pracodawcy wiązać się będzie ze specyficzną sankcją w postaci możliwości odmowy nawiązania, wyłącznie z tego powodu, stosunku pracy czy zawarcia umowy-zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej lub innej umowy o podobnym charakterze.

Projektowana ustawa szeroko określa katalog podmiotów mających zostać beneficjentami przedmiotowych uprawnień. Znalazły się w nim, oprócz instytucji finansowych sensu stricto, także np. finansowe spółki holdingowe, instytucje pożyczkowe, agenci usług płatniczych, agenci rozliczeniowi, agencje ratingowe, jak również insourcerzy czynności związanych bezpośrednio z działalnością regulowaną, prowadzoną przez instytucje finansowe. Ponadto uwagę zwraca zaliczenie do grona podmiotów rynku finansowego także podmiotów wchodzących w skład szeroko rozumianej administracji publicznej, jak np. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski, Bankowy i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czy Biuro Rzecznika Finansowego.

Podkreślić należy także ograniczony i specyficzny zakres pojęcia niekaralności, do którego odnosi się projektowana regulacja, przewidujący brak skazania prawomocnym wyrokiem za niektóre przestępstwa – w tym przeciwko porządkowi publicznemu, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, przestępstwa gospodarcze oraz inne stypizowane w sektorowych regulacjach poszczególnych obszarów rynku finansowego.

Autorzy projektu uzasadniają te zmiany tym, że działalność podmiotów sektora finansowego jest kluczowa dla stabilności sektora finansowego oraz interesów szerokiej rzeszy uczestników, a projektowana regulacja – poprzez ustanowienie mechanizmu weryfikacji niekaralności członków zespołów tych podmiotów – ma na celu umożliwienie ograniczenia ryzyka operacyjnego związanego z działalnością prowadzoną przez te podmioty.

Projekt ustawy co prawda przyznaje podmiotom sektora finansowego wyłącznie uprawnienie, a nie nakłada obowiązku weryfikacji niekaralności wszystkich kandydatów do zatrudnienia, niemniej mając na uwadze cel projektowanej regulacji, jak też praktykę nadzorczą Komisji Nadzoru Finansowego, można się spodziewać, że w odniesieniu do nadzorowanych instytucji finansowych organ nadzoru będzie oczekiwał co najmniej uzasadnienia instytucji finansowej dla odstąpienia od skorzystania z możliwości przewidzianych przez przedmiotową ustawę.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r., przy czym do postępowań rekrutacyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy stosowany miałby być dotychczasowy stan prawny. Tym samym, jak się wydaje, uzasadnione jest przyjęcie rozumienia projektowanych przepisów przejściowych w ten sposób, że o ile ogłoszenie rekrutacyjne na dane stanowisko lub umowa z podmiotem świadczącym usługi rekrutacyjne zostanie zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy, kandydaci do pracy w szeroko rozumianych instytucjach finansowych nie będą zobowiązani do składania oświadczeń i ich dokumento­wania w zakresie niekaralności.

Felietony
Ile odliczać?
Felietony
Zbieranie danych do ESRS-ów
Felietony
Nowa epoka w prospektach?
Felietony
Altcoiny – między potencjałem a ryzykiem
Felietony
Dyskretny urok samotności
Felietony
LSME – duże wyzwanie dla małych spółek