IBAN wirtualny – czy jest się czego obawiać?

W celu uzyskania IBAN-u organy nadzorcze oczekują posiadania przez dany podmiot siedziby bądź oddziału w danym państwie członkowskim

Publikacja: 16.02.2021 05:00

dr Michał Grabowski, radca prawny, adwokat, DWF

dr Michał Grabowski, radca prawny, adwokat, DWF

Foto: materiały prasowe

Temat tak zwanego IBAN-u wirtualnego pojawił się w ostatnim czasie głównie za sprawą utraty możliwości świadczenia takiej usługi klientom przez firmę Revolut. Ma to być efekt spodziewanego zakończenia współpracy w tym zakresie z Danske Bank Polska. Z informacji prasowej wynika, że firma ta będzie oferowała klientom z Polski możliwość używania IBAN-u litewskiego, który należy do firmy Revolut Bank UAB. Ma to być o tyle niekorzystne, że przychodzące na taki rachunek opatrzony IBAN-em litewskim przelewy wykonywane w Polsce mogą być traktowane jako przelewy międzynarodowe i obciążane przez polskich dostawców usług płatniczych opłatą.

Czym jest IBAN wirtualny i z czym wiąże się korzystanie z takiej usługi?

IBAN jest tzw. międzynarodowym numerem rachunku bankowego. Jest on nadawany zarówno bankom, jak i niebankowym dostawcom usług płatniczych (uprawnionych do prowadzenia dla klientów rachunków płatniczych) przez odpowiedni organ państwa członkowskiego, którym mogą być banki centralne, zrzeszenia banków czy też izby rozliczeniowe. Z dostawców niebankowych do prowadzenia rachunków płatniczych mogą być uprawnione instytucje pieniądza elektronicznego, instytucje płatnicze i małe instytucje płatnicze. W Polsce numery IBAN (jak i krajowe numery NRB) nadaje Narodowy Bank Polski. IBAN składa się m.in. z kodu kraju (np. PL, LT), wyróżnika banku i jego numeru rozliczeniowego (nadawanego przez NBP) oraz numeru identyfikującego rachunek bankowy klienta, który jest wyliczany i nadawany przez banki. IBAN umożliwia uczestniczenie w krajowych i międzynarodowych systemach płatności.

Krajowe numery IBAN umożliwiają uczestniczenie przez dostawców w lokalnych systemach płatności, co – jak wskazywano – może się wiązać z tańszymi bądź bezpłatnymi przelewami wykonywanymi przy użyciu tych numerów. Stąd też dostawcy są zainteresowani w oferowaniu klientom takich lokalnych numerów. W celu uzyskania IBAN-u organy nadzorcze oczekują jednak posiadania przez dany podmiot siedziby bądź oddziału w danym państwie członkowskim. Stąd też na rynku ukształtował się model, w którym dostawcy spoza danego państwa członkowskiego uzyskują lokalny IBAN w sposób „pośredni". Sposób ten polega na otwarciu biznesowego rachunku bankowego/płatniczego u lokalnego dostawcy, który z kolei świadczy usługę generowania do takiego rachunku „towarzyszących" lokalnych numerów IBAN. Są to numery IBAN opatrzone nazwą kraju banku prowadzącego rachunek (a więc np. PL) oraz wyróżnika banku i jego numeru rozliczeniowego nadanego przez władze lokalne (np. NBP). Takie lokalne numery IBAN są przypisywane klientom. Dostawca z innego państwa członkowskiego korzystający z tego rozwiązania odnosi korzyści w postaci braku kosztów związanych z otwarciem chociażby lokalnego oddziału oraz braku konieczności uzyskiwania zezwolenia od władz lokalnych.

Korzystanie z opisywanego systemu wiąże się jednakże z innego rodzaju problemami. Ponieważ poszczególne rachunki nie są w sposób bezpośredni otwierane konsumentom – pojawia się problem objęcia środków na takich rachunkach obowiązkowym systemem gwarantowania depozytów. W przypadku uznania, że środki są objęte systemem gwarantowania depozytów państwa „przyjmującego", obciążany jest system gwarantowania środków państwa „przyjmującego" (np. BFG), niejako z pominięciem udziału organu nadzoru (np. NBP). Mogą pojawić się też wątpliwości co do zakresu kompetencji organów nadzorczych, w przypadku Polski – KNF i NBP – oraz organów państwa pochodzenia danego dostawcy. Dodatkowo, jak pokazuje praktyka, mogą wystąpić trudności w przypadku potrzeby egzekucji z takiego rachunku bankowego, gdyż przynajmniej formalnie jest to konto techniczne otwarte na rzecz klienta biznesowego i może nie widnieć w lokalnych systemach ewidencyjnych (jak np. Ognivo). Organy egzekucyjne potrzebują zatem, po pierwsze, zidentyfikować posiadanie konkretnych środków przez klienta, a po drugie, prawidłowo sformułować wniosek egzekucyjny w celu jego wykonania przez podmiot prowadzący rachunek bądź przez podmiot, na którego rzecz formalnie rachunek jest prowadzony.

Powyższe trudności mogą powodować, że poszczególne organy nadzorcze państw członkowskich mogą negatywnie odnosić się do świadczenia – przez banki i inne podmioty posiadające zezwolenie na prowadzenie rachunków płatniczych i ich lokalną numerację – usług w postaci oferowania IBAN-u wirtualnego. Obecnie brakuje w prawie Unii Europejskiej odrębnej regulacji dotyczącej tego typu usług. Powoduje to też brak jasnych reguł co do możliwości i sposobu ich świadczenia przez dostawców chcących skorzystać z możliwości transgranicznego świadczenia usług płatniczych na terytorium innych państw członkowskich UE.

Felietony
Kryptowaluty w natarciu
Felietony
Emisje bez prospektu
Felietony
30 lat z WIG20
Felietony
Co czeka rynek venture capital w Polsce?
Felietony
Dwie strony medalu
Felietony
Rozważając błędy młodości. I błędy w ogóle