Photon Energy dostrzegł szansę i wkracza na polski rynek fotowoltaiki

Prezes spółki mówi, że Polska znajduje się na wczesnym etapie zmian w kierunku zwiększania udziału energii ze źródeł odnawialnych. W związku z tym Photon Energy zamierza stać się aktywnym współtwórcą tej transformacji.

Aktualizacja: 18.08.2020 08:46 Publikacja: 18.08.2020 05:30

Georg Hotar, prezes Photonu Energy, mówi, że rynek polski jest jednym z najważniejszych.

Georg Hotar, prezes Photonu Energy, mówi, że rynek polski jest jednym z najważniejszych.

Foto: materiały prasowe

Notowana na NewConnect spółka z branży fotowoltaiki, która do tej pory skupiała się na działalności w innych krajach, teraz wchodzi na rynek polski. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli tę informację. Akcje Photonu Energy drożały w poniedziałkowe południe o ponad 10 proc., do 17,2 zł.

Perspektywiczny rynek

Photon Energy ma swoją główną siedzibę w Amsterdamie, posiada też liczne oddziały w Europie i Australii. Spółka po blisko roku szczegółowej analizy rynku i intensywnych przygotowaniach postanowiła wkroczyć na najszybciej rozwijający się i największy rynek energii słonecznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, czyli do Polski. Photon Energy chce realizować nad Wisłą zintegrowany model biznesowy obejmujący cały cykl życia elektrowni PV.

– Bardzo się cieszę, że po 12 latach obecności na polskim rynku kapitałowym podejmujemy strategiczną decyzję o rozpoczęciu bezpośredniej działalności inwestycyjnej i operacyjnej na jednym z najbardziej perspektywicznych rynków fotowoltaicznych w Europie. Polski rynek znajduje się na wczesnym etapie zmian w kierunku zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych, a Photon Energy zamierza stać się aktywnym współtwórcą tej transformacji. Zielona energia staje się rzeczywistą alternatywą dzięki konkurencyjnym cenom jej wytworzenia. Połączenie aspektu atrakcyjności cenowej systemów fotowoltaicznych, pozytywnych zmian legislacyjnych w obszarze OZE oraz korzyści płynących z obecności na rynku kapitałowym sprawia, że polski rynek definiujemy jako jeden z najważniejszych dla naszej firmy. Spodziewamy się dalszego dynamicznego wzrostu naszego biznesu i z niecierpliwością oczekujemy przejścia na główny parkiet GPW, gdzie będziemy jedyną firmą z sektora fotowoltaicznego – powiedział Georg Hotar, prezes Photonu Energy.

Ponadto spółka chce również wykorzystać w Polsce szanse pojawiające się w branży, w której działa Photon Water. Ta spółka zależna opracowuje wdrażane na całym świecie systemy oczyszczania i uzdatniania wody.

Kapitan polskiego okrętu

Odpowiedzialny za działalność spółki na rynku polskim będzie Maciej Górski, który dołączył do Photonu Energy i będzie pełnił funkcję country head. Górski posiada bogate doświadczenie w branży energetycznej, m.in. był członkiem zarządu Enei i prezesem PGE Energia Odnawialna.

– Ostatnie lata dynamicznego rozwoju polskiego rynku fotowoltaiki pokazują, że istnieje wiele możliwości biznesowych, zarówno dla lokalnych, jak i międzynarodowych graczy. Model biznesowy Photonu Energy obejmujący pełen cykl życia elektrowni słonecznej, tj. od nabycia praw do gruntu, przez rozwój projektu, budowę i finansowanie, aż po obsługę i usługi serwisowe świadczone również na rzecz zewnętrznych inwestorów, stanowi wyraźną przewagę konkurencyjną. Bardzo ciekawym i ambitnym zadaniem będzie dla mnie wspieranie rozwoju firmy Photon Energy w Polsce w oparciu o jej międzynarodową wiedzę branżową oraz moje lokalne doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych i branży energetycznej – powiedział Maciej Górski, który będzie odpowiedzialny za działalność Photonu Energy w Polsce.

Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Energetyka
Tauron zwraca uwagę na drożejące projekty OZE
Energetyka
Enea planuje emisję obligacji
Energetyka
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Energetyka
"Nowe taryfy na prąd to wejście do kasyna i niepewność". Niepokój sprzedawców
Energetyka
Enea rozważa węglowe warianty