Budownictwo

Murapol (na razie) nie przejmie Polnordu

Zakup 9,9 proc. akcji to inwestycja pasywna – tłumaczy Murapol. Wzrost zaangażowania nie jest wykluczony w dalszej przyszłości.
Foto: materiały prasowe

Murapol stał się właścicielem blisko 9,9 proc. akcji Polnordu, zwiększając zaangażowanie z 4,9 proc. po zakupie papierów od funduszy Trigon. Firma ujawniła, że zainwestowała w giełdowego dewelopera ponad 18 mln zł, co oznaczałoby że zapłaciła średnio ponad 11 zł za papier. W poświąteczną środę notowania Polnordu rosły o nawet 5,2 proc., do 9,15 zł.

- Obecną wycenę Polnordu, w kontekście posiadanego przez nią banku ziem,i uważamy za wysoce atrakcyjną. Doceniamy wkład pracy jaki został włożony przez zarząd i cały zespół spółki w czyszczenie zaszłości historycznych i doprowadzenie jej bilansu do stanu większej przejrzystości. Nadal widzimy wiele obszarów, w których jest możliwa dalsza optymalizacja modelu biznesowego i projektów inwestycyjnych, a sama spółka w horyzoncie średnioterminowym, ma potencjał do istotnego wzrostu skali działalności – mówi Michał Sapota, prezes Murapolu. - Obecnie traktujemy tę inwestycję jako jeden z wielu składników lokat portfelowych o charakterze pasywnym. W przyszłości jednak, jeżeli spotka się to z pozytywnym odbiorem pozostałych akcjonariuszy i zarządu, nie wykluczamy wzrostu naszego zaangażowania w akcjonariat tej spółki – dodaje.

Po trzech kwartałach 2017 r. Murapol zwiększył sprzedaż o 21 proc., do 2,47 tys. mieszkań, a Polnord o 32 proc., do 1,03 tys. Murapol wcześniej przejął giełdowego generalnego wykonawcę – Awbud, a także wprowadził na parkiet - na plecach przejętego Varianta – własne ramię projektowo-wykonawcze: Abadon Real Estate. Sam Murapol ma plany przeprowadzenia IPO.

Konsolidacja wśród deweloperów mieszkaniowych postępuje. W 2017 r. Dom Development mocno zwiększył skalę biznesu przejmując niepubliczny Euro Styl, z kolei Archicom kupił mLocum zmieniając się z gracza wrocławskiego w ogólnopolskiego. LC Corp przeszedł w ręce funduszy inwestycyjnych po wyjściu Leszka Czarneckiego, a Goldman Sachs ma chrapkę na przejęcie pełnej kontroli nad Robygiem.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły