Czy bankom należy się opłata za kapitał?

Rzecznik finansowy wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o skierowanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce wyjaśnienia, czy dopuszczalne są roszczenia banków o korzystanie z kapitału w razie unieważnień hipotek frankowych.

Publikacja: 16.06.2021 05:00

Czy bankom należy się opłata za kapitał?

Foto: Adobestock

Konkretna sprawa, którą zajmuje się warszawski sąd, dotyczy państwa Dziubaków. Raiffeisen Bank International pozwał ich na początku tego roku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału po tym, jak rok wcześniej małżeństwo wygrało z austriackim bankiem – sąd zdecydował o unieważnieniu umowy. Rzecznik finansowy przystąpił do sporu w marcu tego roku.

Stanowisko rzecznika mające chronić konsumentów jest jasne: „po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu, z uwagi na brak możliwości jej wykonywania po usunięciu z jej treści niedozwolonych postanowień umownych lub stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy, żądanie przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak również odsetek za opóźnienie, jest nie tylko sprzeczne z celami unijnej Dyrektywy 93/13 i udzielonej konsumentowi na jej podstawie ochronie, ale również nie znajduje oparcia w przepisach prawa krajowego" – ocenia rzecznik finansowy. Pojawiają się pierwsze wyroki sądów powszechnych w tej kwestii i sędziowie prezentują podobną argumentację, oddalając roszczenia banków.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Santander BP pozytywnie zaskoczył
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań
Banki
Bank Pekao miał 1 514 mln zł zysku netto, 19,6% ROE w I kw. 2024 r.
Banki
Bank Santander BP miał 1 564,74 mln zł zysku netto, 20,1% ROE w I kw. 2024 r.
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Banki będą mieć zaskakująco dobry wynik odsetkowy. A zyski?
Banki
Słodko-gorzkie prognozy dla największych banków