Pakt inwestycyjny sieci komórkowych z UKE bez Ery

Polska Telefonia Cyfrowa nie porozumiała się operatorami stacjonarnymi zrzeszonymi w KIGEiT. W konsekwencji inaczej niż Polkomtel i Centertel, kontrolowany przez Deutsche Telekom operator sieci komórkowej Era nie przystąpi do tzw. paktu inwestycyjnego z Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Aktualizacja: 25.02.2017 17:53 Publikacja: 27.05.2011 17:58

Pakt inwestycyjny sieci komórkowych z UKE bez Ery

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Porozumienie to zakładało stabilizację hurtowych stawek za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (MTR) na poziomie 15,22 gr. w zamian za inwestycje operatorów w miejscach pozbawionych infrastruktury szacowane na około 400 mln zł.

Efekt braku zgody? UKE wydało właśnie decyzję regulacyjną mówiącą, że za kończenie minuty połączenia w swojej sieci PTC będzie mogła od 1 lipca pobierać hurtową stawkę w wysokości tylko 9,66 gr. To o 36 proc. mniej niż Centertel (Orange) oraz Polkomtel (Plus).

Ta asymetria w rozliczeniach operatorów oznacza, że przychody PTC będą pod większą presją niż konkurencji, a Orange i Plus zaoszczędzą, a więc i więcej zarobią.

Brak PTC w pakcie inwestycyjnym ma też swoje konsekwencje dla P4, operatora sieci Play. Stawki MTR dla najmłodszego komórkowego gracza są ustalane jako procent stawki dużego operatora w umowach bilateralnych. To znaczy, że przychody P4 z tytułu rozliczeń z PTC będą odpowiednio niższe niż w rozliczeniach z Polkomtelem i Centertelem (i niższe niż do tej pory).

Z kolei dla operatorów stacjonarnych, których klienci także wykonują nadal połączenia na komórki fiasko negocjacji z PTC oznacza dwie rzeczy: z jednej strony zapłacą mobilnemu telekomowi mniejszy MTR, z drugiej nie mogą odłożyć w niepamięć sporów sądowych o MTR-y z przeszłości.

Anna Streżyńska, prezes UKE, widzi w tej sytuacji pewien pozytyw. Jak mówiła w czwartek, jej zdaniem, dzięki wyższym korzyściom Polkomtela i Centertela z paktu, inwestycje w tzw. białych plamach także będą wyższe i przekroczą 0,5 mld zł.

Technologie
DataWalk. Wyniki za pierwszy kwartał i patent w USA
Technologie
Vigo ma umowę z NCBiR. Otrzyma dofinansowanie na projekt HyperPIC. Akcje reagują
Technologie
Lichthund uplasował wszystkie akcje. Jest redukcja
Technologie
UOKiK bierze pod lupę sektor gier
Technologie
Scanway z umową na dostawę dwóch teleskopów dla spółki z Korei Płd.
Technologie
Branża gier pod lupą UOKiK. Czy złamano prawo?