UOKiK: druga faza

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał do drugiego etapu postępowanie z wniosku Vectry o zgodę na przejęcie Multimedia Polska. To oznacza, że telewizje kablowe (numer 2 i 3 pod względem liczby abonamentów) mogą czekać jeszcze cztery miesiące na decyzję urzędu, nie licząc czasu na odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Publikacja: 26.09.2018 05:00

UOKiK: druga faza

Foto: parkiet.com

 

Decyzja UOKiK nie jest niespodzianką, jako że Vectra i Multimedia konkurują w wielu miastach. Urząd podaje, że w 39 miastach każda z firm oferuje usługi płatnej telewizji, a w 45 – szerokopasmowego dostępu do internetu. Z informacji przedstawionych przez przedsiębiorców wynika, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji w kilkunastu miastach.

Dla porównania, gdy jeszcze kilka miesięcy temu UPC Polska próbowało przejąć Multimedia, urząd podał, że transakcja mogłaby doprowadzić do znaczącego wzmocnienia pozycji przejmującego w 15 miastach. Dokładnych danych na ten temat nie ujawniono.

Jak pisaliśmy, UPC proponowało UOKiK-owi ustępstwa w postaci wydzielenia do osobnej firmy i sprzedaży na rzecz innego podmiotu sieci wraz z abonentami w kilku miastach. Do transakcji nie doszło, ponieważ UPC oczekiwało od sprzedających obniżenia ceny wobec pierwotnie ustalonych 3 mld zł (kwota obejmowała dług), a właściciele Multimediów nie byli na to przygotowani. Ostatecznie UPC cofnęło wniosek.

W przypadku UPC i Multimediów druga faza postępowania trwała 10 miesięcy, a od złożenia wniosku o zgodę na koncentrację do jego wycofania minął ponad rok.

Konsolidacja sieci kablowych może przybliżyć sieci komórkowe takie jak T-Mobile czy Play Communications do decyzji o zaangażowaniu w ten segment. ziu

Technologie
Wirtualna Polska rośnie dzięki turystyce
Technologie
cyber_Folks i Vercom: dobre wieści dla inwestorów
Technologie
EI płaci za Sescom solidną cenę
Technologie
Fundusz Enterprise Investors płaci za Sescom solidną cenę. Kurs wystrzelił
Technologie
Enterprise Investors przejmuje spółkę Sescom. Będzie delisting
Technologie
7 tendencji w światowym gamingu. Nie wszystkie sprzyjają polskim spółkom