GenXone jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych dziesięciu na świecie laboratoriów wykorzystujących technologię sekwencjonowania nanoporowego. Firma w marcu rozpoczęła realizację badań laboratoryjnych w kierunku rozpoznania SARS-CoV-2 we współpracy ze swoim akcjonariuszem oraz strategicznym partnerem biznesowym, którym jest Diagnostyka.

– Przyjęta przez nas strategia doradztwa w zakresie pozyskania kapitału dla innowacyjnych firm z sektora MŚP sprawdza się nawet w tak trudnych dla rynków kapitałowych, ale też dla całej gospodarki, okolicznościach. Jest to dowód, że stworzony przez nas ekosystem doradczo-inwestycyjny działa. Duże znaczenie dla nas ma fakt, że spółka wykorzysta pozyskane środki m.in. do rozwoju usług diagnostyki i popularyzacji testów wykrywających SARS-CoV-2 – mówi Paweł Śliwiński, prezes INC.

Środki pozyskane z emisji akcji spółka przeznaczy na dalszy rozwój firmy, w tym realizowanie kolejnych projektów, takich jak Nanobiome, którego celem jest wykonywanie zaawansowanych badań ludzkiej mikrobioty jelitowej. Celem GenXone jest komercjalizacja tego projektu jeszcze w tym roku.

Na akcje GenXone zapisy złożyło 53 inwestorów, w tym 46 osób fizycznych oraz 7 podmiotów prawnych. Spółka GenXone zamierza zadebiutować na rynku NewConnect w połowie 2020 r. Znaczącym akcjonariuszem GenXone jest notowana na NewConnect spółka Medcamp, która jest na etapie tworzenia funduszu biotechnologicznego. Grupa INC jest akcjonariuszem mniejszościowym obu spółek.

Walor Medcampu w czwartek po 9 drożał o ponad 30 proc., do 4,4 zł.