Giełdy łapią oddech po rekordach

Hossa w USA na szczytach, co część inwestorów wykorzystuje do realizacji zysków. Tymczasem w Chinach rząd chce wspomóc giełdy za pomocą pakietu wartego 278 mld USD.

Publikacja: 24.01.2024 06:00

Na Wall Street czas bicia rekordów. Nastroje kształtują m.in. sezon wyników spółek i oczekiwania dot

Na Wall Street czas bicia rekordów. Nastroje kształtują m.in. sezon wyników spółek i oczekiwania dotyczące polityki amerykańskiego banku centralnego.

Foto: Fot. SPENCER PLATT/afp

Wskaźnik Dow Jones Industrial zaczął wtorkową sesję od spadku o 0,1 proc. Dzień wcześniej ustanowił rekord i po raz pierwszy w historii przebił 38 tys. pkt. S&P 500 rósł zaś na początku wtorkowej sesji o 0,2 proc. On również dzień wcześniej ustanowił rekord, a w piątek pokonał szczyt ze stycznia 2022 r.

32 proc.

ZYSKAŁ AMERYKAŃSKI INDEKS GIEŁDOWY DOW JONES INSTURIAL OD MINIMUM Z PAŹDZIERNIKA 2022 R.

Nasdaq Composite jeszcze nie pobił rekordu z listopada 2021 r., ale we wtorek brakowało mu do tego poziomu mniej niż 5 proc. Amerykańskie indeksy giełdowe dały się więc ponieść fali optymizmu, którą czasem jednak przerywa chęć realizacji zysków przez inwestorów. W USA rozkręca się sezon publikacji wyników kwartalnych firm, a liczony przez CNN indeks chciwości i strachu na rynkach pokazuje 71 pkt, co oznacza „chciwość”.

Czytaj więcej

Pekin chce dać giełdom zastrzyk wzmacniający

– Nie było oznak recesji w USA w IV kwartale, a ten sezon wyników jest bardzo ważny. Inwestorzy chcą zobaczyć prognozy spółek dotyczące popytu konsumentów i marż na 2024 r. – twierdzi Kenneth Broux, strateg Societe Generale.

4,5 proc.

– TYLE DZIELIŁO WE WTOREK HANG SENG, GŁÓWNY INDEKS GIEŁDY W HONGKONGU, OD DOŁKA Z PAŹDZIERNIKA 2022 R.

Z Chin zaczęły napływać dobre sygnały dla inwestorów. Agencja Bloomberg doniosła, że władze Państwa Środka chcą uruchomić pakiet stymulacyjny dla giełd wart 278 mld USD. Ma on pomóc w odbiciu w górę na rynkach po wielu miesiącach przeceny. Rząd wyraźnie zaniepokoił się tym, że pierwsze tygodnie 2024 r. były dla chińskich indeksów giełdowych najgorsze od podobnego okresu 2016 r. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał we wtorek 2,6 proc., ale wciąż był o 8 proc. niżej niż na początku stycznia. Dzień wcześniej znalazł się na poziomie niewiele wyższym od dołka z października 2022 r., czyli z okresu drakońskich lockdownów pandemicznych.

Czy chiński rynek akcji dołączy do hossy? Analitycy są ostrożni. Przypominają, że również po krachu z 2015 r. decydenci z Pekinu próbowali powstrzymać wyprzedaż na giełdzie, pompując w nią 240 mld USD. .09, .11, .16

Gospodarka światowa
Kraj, który wpadł w pajęczą sieć oligarchy związanego z Moskwą
Gospodarka światowa
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Rynek wypatruje cięcia
Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera
Gospodarka światowa
Warren Buffett: jego decyzje i przemyślenia inwestycyjne