Fala bankructw. Marazm w Hongkongu pogrąża branżę maklerską

Historyczny kryzys na giełdzie w Hongkongu, której kapitalizacja sięga 4,6 biliona dolarów boleśnie odczuwają tamtejsi brokerzy

Publikacja: 09.12.2023 07:54

Fala bankructw. Marazm w Hongkongu pogrąża branżę maklerską

Foto: Paul Yeung/Bloomberg

W tym roku zbankrutowały 33 lokalne instytucje maklerskie wobec 49 takich przypadków rok wcześniej, wskazują oficjalne dane operatora czwartego rynku na świecie.

Obecny rok będzie czwartym z kolei pod kreską dla głównego indeksu Hang Seng. Takiej fatalnej serii jeszcze tam nie notowano.

W tym tygodniu wskaźnik ten zanurkował do najniższego poziomu od roku, podkreśla agencja Bloomberg, a dzienne obroty spadły o 14 proc w porównaniu z czteroletnią średnią.

Z kolei rynek ofert pierwotnych (IPO) ma się w tym roku najgorzej od 22 lat.

Czytaj więcej

Nowe przepisy sprzyjają IPO. Chińscy debiutanci mocno w górę

Przedłużająca się dekoniunktura w Hongkongu i likwidacja wielu miejsc pracy- obok innych problemów - stawiają pod znakiem zapytania przyszłość tej byłej kolonii brytyjskiej jako wiodącego międzynarodowego centrum finansowego w Azji.

- Fala bankructw i zwolnień jest najgorsza jaką widziałem - wskazuje Edmond Hui, szef biura maklerskiego Bright Smart Securities.

Według niego głównym wyzwaniem jest poprawa płynności. - Teraz wszyscy mają kłopoty. Nie widzę żadnego światła na końcu tego tunelu- przyznaje.

Kryzys najbardziej uderza w średnie i małe instytucje maklerskie, które przychody głównie czerpią z opłat transakcyjnych. W 2022 roku aż 72 proc. firm brokerskich poniosło straty, wynika z sondażu branżowego stowarzyszenia.

Brak płynności wskazuje na spadek zainteresowania inwestorów instytucjonalnych Hongkongiem i Chinami, zauważa Qi Wang odpowiadający za pion zarządzania majątkiem w UOB Kay Hian.

- W ostatnich dwóch latach globalni inwestorzy wycofali dużą część swoich pieniędzy z Hongkongu. Dla wielu z spośród nich Chiny stały się nieważne z portfelowego punktu widzenia - podkreśla Qi Wang.

Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Rosja: Sankcje biją w handel
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje