Droga żywność pogarsza nastroje niemieckich konsumentów

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów spadł do -28,1 punktu w listopadzie z nieznacznie skorygowanego -26,7 w październiku.

Publikacja: 24.10.2023 10:58

Droga żywność pogarsza nastroje niemieckich konsumentów

Foto: Bloomberg

Nastroje konsumentów w Niemczech pogorszą się w listopadzie trzeci miesiąc z rzędu, co przekreśli wszelkie nadzieje na ożywienie w tym roku, ponieważ gospodarstwa domowe borykają się w szczególności z wysokimi cenami żywności.

Indeks nastrojów konsumentów spadł do -28,1 punktu w listopadzie z nieznacznie skorygowanego -26,7 na miesiąc przed i poniżej oczekiwań analityków ankietowanych przez Reuters na poziomie -26,5.

Spadek indeksu, publikowany wspólnie przez instytut GfK i Norymberski Instytut Decyzji Rynkowych (NIM), wynika z rosnących cen żywności i energii.

Ponowny wzrost skłonności konsumentów do oszczędzania do 8,5 punktu z 8,0 miesiąc wcześniej – najwyższego poziomu od ponad dekady – wzmocnił spadkową tendencję klimatu konsumenckiego. Respondenci skupili się bardziej na oszczędzaniu niż na wydatkach, gdyż oczekiwania dochodowe ucierpiały.

– Trzeci spadek z rzędu oznacza, że ​​nadzieje na poprawę nastrojów konsumentów przed końcem roku muszą zostać pogrzebane na zawsze – powiedział Rolf Buerkl, ekspert ds. konsumpcji w NIM. – Wysokie ceny żywności osłabiają siłę nabywczą prywatnych gospodarstw domowych w Niemczech i sprawiają, że prywatna konsumpcja nie będzie w tym roku filarem gospodarki.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego prognozuje rozwój realnej konsumpcji prywatnej w kolejnym miesiącu. Wartość wskaźnika powyżej zera sygnalizuje wzrost spożycia prywatnego rok do roku. Wartość poniżej zera oznacza spadek w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Według GfK jednopunktowa zmiana wskaźnika odpowiada zmianie spożycia prywatnego o 0,1% rok do roku.

Wskaźnik „skłonności do zakupu” reprezentuje równowagę pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi odpowiedziami na pytanie: „Czy uważasz, że teraz jest dobry moment na zakup ważniejszych przedmiotów?”

Subindeks oczekiwań dochodowych odzwierciedla oczekiwania co do rozwoju finansów gospodarstw domowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dodatkowy wskaźnik oczekiwań cykli koniunkturalnych odzwierciedla ocenę respondentów dotyczącą ogólnej sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Gospodarka światowa
Notowania Novavaksu, partnera polskiego Mabionu o 99 proc. w górę
Gospodarka światowa
Kraj, który wpadł w pajęczą sieć oligarchy związanego z Moskwą
Gospodarka światowa
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Rynek wypatruje cięcia
Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera