W sierpniu kraje BRICS ogłoszą wprowadzenie wspólnej waluty

Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, koalicja krajów pod nazwą BRICS, ma wprowadzić nową walutę opartą na złocie. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostanie ogłoszone na sierpniowym szczycie bloku w Johannesburgu w RPA.

Publikacja: 11.07.2023 11:04

W sierpniu kraje BRICS ogłoszą wprowadzenie wspólnej waluty

Foto: Adobe Stock

Kraje BRICS ogłosiły w kwietniu, że planują wprowadzić nową walutę w celu pobudzenia handlu wewnątrz BRICS, a także wyeliminowania wyższych kosztów wymiany dolara w transakcjach międzynarodowych.

Zdania co do tego, czy taka wspólna waluta nie zaszkodzi dominacji dolara, są podzielone. Jest mało prawdopodobne, aby zastąpiła dolara i istniałaby jedynie jako dodatek do ustanowionego globalnego systemu monetarnego opartego na dolarach, czytamy w raporcie Oficjalnego Forum Instytucji Monetarnych i Finansowych. – Będzie to inicjatywa regionalna, podobna do euro – dodano.

– Dlaczego to ważne: taka wspólna waluta BRICS może być szokiem dla światowego systemu pieniądza fiducjarnego – powiedział Thorsten Polleit, główny ekonomista banku Degussa i profesor na Uniwersytecie w Bayreuth. – Nowa międzynarodowa jednostka transakcyjna, poparta złotem, brzmi jak dobry pieniądz – i może być przede wszystkim poważnym wyzwaniem dla hegemonii dolara amerykańskiego – stwierdził. Dodał jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. Zauważył, że aby nowa waluta była tak dobra jak złoto i naprawdę solidna, musi być wymienialna na złoto na żądanie. – Ale czy to jest to, co kraje BRICS mają na myśli, jest pytaniem – powiedział.

Czytaj więcej

Rosja: Dni dolara są policzone

Podkreślił, że użycie złota jako jednostki rozliczeniowej zmieniłoby zasady gry i doprowadziłoby do gwałtownej dewaluacji wielu walut fiducjarnych, w tym walut fiducjarnych BRICS. Powiedział, że może to spowodować eksplozję cen towarów wycenianych w walutach fiducjarnych i wywołać szok w światowym systemie pieniądza fiducjarnego.

Polleit uważa, że inną opcją przed BRICS może być utworzenie nowego banku handlu zagranicznego, który pozyskuje kapitał w postaci złota dostarczanego przez BRICS.

– W zamian za ten zapas złota nowy bank mógłby, powiedzmy, udzielać eksporterom pożyczek finansowych i emitować „nową walutę” lub eksport BRICS będzie sprzedawany za „nową walutę” i/lub złoto – podsumował ekonomista.

Tymczasem coraz więcej krajów ustawia się w kolejce do przyłączenia się do grupy – poinformował rosyjsko-angielski kanał informacyjny RT. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, wnioski o członkostwo w BRICS złożyło 41 krajów.

Gospodarka światowa
Notowania Novavaksu, partnera polskiego Mabionu o 99 proc. w górę
Gospodarka światowa
Kraj, który wpadł w pajęczą sieć oligarchy związanego z Moskwą
Gospodarka światowa
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Rynek wypatruje cięcia
Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera