Były szef Fedu wśród noblistów

Ben Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig otrzymali nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za 2022 r. Zostali wyróżnienie za badania na temat banków i kryzysów finansowych.

Publikacja: 10.10.2022 12:06

Ben Bernanke

Ben Bernanke

Foto: Elijah Nouvelage/Bloomberg

Tegorocznych laureatów Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, powszechnie określaną mianem ekonomicznego Nobla, Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła w najbliższy poniedziałek.

„Prace naukowe, za które Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig zostali wyróżnieni, były kluczowe dla późniejszych badań, które zwiększyły nasze rozumienie banków, regulacji bankowych, kryzysów bankowych i tego, jak należy zarządzać kryzysami” – napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu.

Czytaj więcej

Nobel do podziału między Carda, Imbensa i Angrista

Ben Bernanke, obecnie badacz w Brookings Institution, w latach 2006-2014 był przewodniczącym Rezerwy Federalnej. W tej roli zmagał się z globalnym kryzysem finansowym z lat 2008-2009. Nagrodzony został jednak za wcześniejsze prace naukowe, które stały się podstawą zapobiegania i łagodzenia takich kryzysów. Dzięki tej wiedzy, kryzys sprzed kilkunastu lat nie przerodził się globalną recesję jak ta z lat 30. XX w.

Douglas Diamond to wykładowca z Uniwersytetu Chicagowskiego, Philip H. Dybvig jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. Wspólnie „rozwinęli teoretyczne modele, które wyjaśniają, po co banki istnieją, dlaczego ich rola w społeczeństwie czynniki je wrażliwymi na plotki dotyczące ich nadchodzącej upadłości i jak społeczeństwo może tę wrażliwość zmniejszać”.

Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Rosja: Sankcje biją w handel
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje