Fuzja VW-Porsche zagrożona

Dawni szefowie Porsche mogli doprowadzić do upadłości firmy — wynika z prowadzonego śledztwa. Fuzja z VW ulegnie odroczeniu, na razie tracą na giełdzie obie firm

Aktualizacja: 27.02.2017 02:07 Publikacja: 24.02.2011 14:42

Prokuratora w Stuttgarcie prowadzi śledztwo w sprawie manipulowania rynkiem przez dawne kierownictwo

Prokuratora w Stuttgarcie prowadzi śledztwo w sprawie manipulowania rynkiem przez dawne kierownictwo Porsche

Foto: Bloomberg

Prokuratora w Stuttgarcie prowadzi śledztwo w sprawie manipulowania rynkiem przez dawne kierownictwo Porsche. Postępowanie rozszerzono o zarzut nadużycia zaufania przez byłego prezesa Wendelina Wiedekinga i dawnego szefa pionu finansowego Porsche, Holgera Härtera — poinformowała prokurator Claudia Krauth. Obaj odpowiadają z wolnej stopy.

Perspektywa odroczenia fuzji Porsche z Volkswagenem spowodowała spadek notowań firmy ze Stuttgartu o 11 proc.; Volskwagen stracił we Frankfurcie 3,8 proc., bo doszły obawy, że późniejsza fuzja wpłynie na wyniki obu firm.

Śledztwo dotyczy manipulowania przez obu biznesmenów akcjami VW na rynku w latach 2007-9, kiedy Porsche zamierzał przejąć giganta z Wolfsburga. Operacje akcjami VW na niemieckiej giełdzie mogły dawać błędne albo źle rozumiane sygnały o wartości tych papierów i samej spółki, wywołując sztucznie zawyżoną wartość — uważa prokuratura. – Istnieje podejrzenie, że obaj dawni członkowie zarządu Porsche podjęli ryzyko zagrażające istnieniu ich firmy poprzez zawieranie umów na ubezpieczenie cen akcji w związku z próbami przejęcia Volkswagena — wyjaśniła prokuratura.

Przeciwko obu wystąpiły do sądu amerykańskie fundusze podwyższonego ryzyka (spekulacyjne).

W 2009 r. Volkswagen przejął inicjatywę, sam wystąpił z ofertą kupna mniejszej firmy samochodowej. W konsekwencji ta ostatnia musiała zwolnić zarząd za zagrożenie istnienia firmy.

To kolejny cios dla planów fuzji obu firm samochodowych. Porsche twierdzi teraz, że możliwość połączenia się z VW zmalała do 50 z 70 proc. Volkswagen oświadczył w komunikacie, że trzyma się porozumienia o fuzji, ale dłużej może potrwać ustalanie warunków zawarcia transakcji. „Z tego powodu Volkswagen bardziej ostrożnie ocenia czas i prawdopodobieństwo połączenia się".

- Wielu inwestorów i zarządzających funduszami inwestycyjnymi uważa, że im dłużej potrwa uruchamianie fuzji, tym mniejsze są szanse na nią — stwierdził Markus Huber z ETX Capital. — Firmy samochodowe już są mocno przegrane z powodu perspektywy mniejszego wzrostu gospodarczego i w związku z drożejącą ropą — dodał.

Są też i tacy, którzy uważają, że fuzja w 20111 r. była mało realna. — Nierozwiązana kwestia podatków zmniejszyła możliwość fuzji w tym roku do ok. 30 proc., podczas gdy lata 2013/14 dają 50 proc. szans — stwierdził Albrecht Denninghoff z Silvia Quandt Research.

– Mniejsze szanse na fuzję w tym roku będą mieć wpływ na bilanse obu firm, bo od tego zależy w dużym stopniu wartość opcji kupna i sprzedaży — dodaje analityk w LBBW, Frank Biller

Zwolennikiem fuzji jest szef rady pracowniczej Porsche, Uwe Hück. — Musimy teraz wyjaśnić nową sytuację z prawnego punktu widzenia, ale uważam fuzję za słuszną. Porsche i Volskwagen muszą pobrać się — powiedział agencji DPA.

Gospodarka światowa
Notowania Novavaksu, partnera polskiego Mabionu o 99 proc. w górę
Gospodarka światowa
Kraj, który wpadł w pajęczą sieć oligarchy związanego z Moskwą
Gospodarka światowa
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Rynek wypatruje cięcia
Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera