Brexitowy chaos paliwowy

Długie kolejki ustawiające się przed stacjami benzynowymi to objaw tego, jak pandemia i ostrzejsza polityka imigracyjna zniekształciły łańcuchy dostaw. I jak łatwo wywołać panikę.

Publikacja: 05.10.2021 11:00

Widok cysterny dostarczającej paliwo na stację benzynową wywołuje ostatnio uczucie ulgi u wielu Bryt

Widok cysterny dostarczającej paliwo na stację benzynową wywołuje ostatnio uczucie ulgi u wielu Brytyjczyków. Zyskują dzięki niemu nadzieję, że starczy dla nich paliwa.

Foto: Bloomberg

Takich scen w Wielkiej Brytanii nie widziano zapewne od szoku naftowego z lat 70. Długie kolejki samochodów przed stacjami benzynowymi, kierowcy lejący paliwo na zapas do kanistrów i bijący się o dostęp do dystrybutorów, pustki na półkach w supermarketach i wojsko skierowane do rozwiązania problemu z łańcuchami dostaw. W brytyjskich mediach snute są już wizje, w których lekarze i nauczyciele nie będą w stanie dojechać do pracy, bo zabraknie dla nich paliwa. Ministrowie z rządu Borisa Johnsona stale przekonują, że Wielkiej Brytanii nie grozi niedobór paliwa. Ludzie chyba jednak w ten uspokajający przekaz nie wierzą. W sieci sklepów Halfords w ciągu poprzedniego weekendu sprzedaż kanistrów wzrosła bowiem o blisko 1,7 tys. proc. – Brytyjczycy powariowali. Oni mają już tak, że jak rząd zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, to myślą, że jest naprawdę źle – stwierdził jeden z moich znajomych mieszkających w Londynie. W „The Telegraph" ukazała się natomiast karykatura, w której przedstawiciel rządu ogłasza, że paniczne wykupywanie paliwa zostaje zakazane, ale będzie można dokonywać jego „nonszalanckich" zakupów. Mieszkaniec kraju takiego jak Polska może się tylko dziwić, dlaczego w tak bogatym kraju jak Wielka Brytania pojawiły się takie szokujące niedobory...

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera
Gospodarka światowa
Warren Buffett: jego decyzje i przemyślenia inwestycyjne
Gospodarka światowa
Klienci giełdy FTX odzyskają pieniądze wraz odsetkami
Gospodarka światowa
Riksbank nie czekał z cięciami na EBC
Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat