Siła nabywcza wynagrodzeń rośnie najszybciej od czterech lat

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw podskoczyło w październiku o 12,8 proc. rok do roku. Pomogły wcześniejsze niż rok temu wypłaty premii w górnictwie, ale w szerokiej gospodarce presja na wzrost płac też nie wygasa wraz z inflacją.

Publikacja: 21.11.2023 21:00

Siła nabywcza wynagrodzeń rośnie najszybciej od czterech lat

Foto: Adobe Stock

Październik był trzecim z rzędu i siódmym od początku roku miesiącem, który zakończył się spadkiem przeciętnego (tzn. przeliczonego na pełne etaty) zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do września liczba etatów w tym sektorze, obejmującym podmioty z co najmniej dziesięcioma pracownikami, zmalała o około 2 tys. To wprawdzie zniżka wyraźnie mniejsza niż w poprzednich dwóch miesiącach (łącznie 18 tys.), ale jednocześnie nietypowa jak na tę porę roku. W ostatnich 18 latach zatrudnienie w październiku zmalało tylko trzy razy. Stąd ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się przeciętnie zwyżki o około 5 tys. etatów.

Od stycznia przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw stopniało już o 36 tys. etatów, czyli niemal 0,6 proc. W rezultacie po raz pierwszy od marca 2021 r. zmalało też w ujęciu rok do roku – o 0 ,1 proc. – i to pomimo styczniowej aktualizacji próby przedsiębiorstw, która w tym roku zwiększyła liczbę etatów w tym sektorze o 25 tys.

Demograficzna stagnacja

Utrzymujący się od początku roku spadek zatrudnienia na pierwszy rzut oka sugeruje, że wobec spowolnienia gospodarczego firmy ograniczają popyt na pracowników. Wrażenie wyraźnego ochłodzenia na rynku pracy potęgują jednak trendy demograficzne: dobrowolne odejścia pracowników na emeryturę oraz wyjazdy części imigrantów z Ukrainy sprawiają, że zatrudnienie maleje, nawet jeśli firmy nie prowadzą szeroko zakrojonych zwolnień. Stąd część ekonomistów sądzi, że nawet w 2024 r., w warunkach oczekiwanego ożywienia w gospodarce, zatrudnienie będzie wciąż malało. – Część firm może wciąż wstrzymywać procesy rekrutacyjne bądź ograniczać zatrudnienie, ale to się najprawdopodobniej dość szybko zmieni. Rosnącym problemem jest (lub będzie za chwilę) to, że część firm nie będzie w stanie zapełnić wakatów w związku z brakiem rąk do pracy, zwłaszcza że spora część uchodźców z Ukrainy albo wraca do kraju, albo migruje z Polski do innych krajów – podkreśla Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Na to, że na rynku płacy wyraźnego ochłodzenia nie ma, wskazuje dynamika płac.

Czytaj więcej

Polski przemysł jest u progu łagodnego ożywienia napędzanego krajowym popytem

Uskrzydleni konsumenci

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 12,8 proc. rok do roku, najbardziej od lutego, po zwyżce o 10,3 proc. we wrześniu. To oznacza, że wyniosło blisko 7545 zł brutto.

Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie spodziewali się, że wzrost płac przyspieszył do 11,7 proc. rok do roku. Źródłem niespodzianki jest wcześniejsza wypłata premii w górnictwie. Przeciętne uposażenie górników podskoczyło w październiku o 61,2 proc. rok do roku po zwyżce o 1,2 proc. we wrześniu. Jak jednak zauważyli ekonomiści z mBanku, nawet po wyłączeniu górnictwa i energetyki, w gospodarce nie widać słabnącej presji na wzrost płac, której można by oczekiwać w związku ze spadkiem inflacji.

Wypadkową szybkiego wzrostu płac i hamującej inflacji jest gwałtowna poprawa sytuacji dochodowej gospodarstw domowych. W ujęciu realnym, tzn. po korekcie o wpływ inflacji, przeciętne uposażenie w sektorze przedsiębiorstw podskoczyło w październiku o niemal 6 proc. rok do roku, najbardziej od 2019 r. Choć większość ekonomistów nadal spodziewa się, że dynamika płac w kolejnych miesiącach nieco opadnie, coraz więcej jest prognoz, że utrzyma się w okolicy 10 proc. rok do roku, m.in. za sprawą dużego wzrostu płacy minimalnej i prawdopodobnych podwyżek płac w sektorze publicznym w 2024 r. To zwiastuje silne odbicie popytu konsumpcyjnego.

Gospodarka krajowa
Bilans płatniczy i handel zagraniczny gorsze w marcu
Gospodarka krajowa
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Gospodarka krajowa
Jakub Borowski, Credit Agricole Bank Polska: RPP zacznie myśleć o podwyżce stóp
Gospodarka krajowa
Kwiecień stanowił preludium silnego wzrostu inflacji
Gospodarka krajowa
Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka przyspiesza, ale niezbyt żwawo. GUS podał najnowsze dane o PKB