Rosnący dług Brytyjczyków zagrożeniem dla gospodarki

Wartość niezabezpieczonego długu konsumenckiego mieszkańców Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku może przewyższyć poziom sprzed kryzysu 2008 r. – podaje dziennik „The Guardian”

Publikacja: 19.06.2017 13:55

Rosnący dług Brytyjczyków zagrożeniem dla gospodarki

Foto: Bloomberg

Dług konsumentów, który nie wymaga zabezpieczenia, to przede wszystkim zobowiązania na kartach kredytowych, pożyczki samochodowe i krótkoterminowe.

Bank centralny Wielkiej Brytanii obawia się, że konieczność obsługi długu może długoterminowo prowadzić do spadku konsumpcji, a więc i zmniejszenia PKB. Co więcej, dochód realny Brytyjczyków spada także przez wzrost cen wywołany m.in. silną deprecjacją funta. Ostatnie dane wskazują, że roczna inflacja w maju wyniosła na Wyspach 2,9 proc. i była najwyższa od czterech lat.

Doradcy ds. długu naciskają na rząd w sprawie wprowadzenia rozwiązań prawnych, które zapewnią „wakacje kredytowe" tym, którzy mają największy problem z długiem. Mieliby oni być chronieni przed nakładaniem dodatkowych opłat i oprocentowania przez okres sześciu tygodni.

– Dług to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim rząd będzie się musiał teraz zmierzyć – podkreśla Peter Tutton z organizacji charytatywnej StepChange. Szacuje ona, że nawet 2,9 mln obywateli Wielkiej Brytanii doświadcza poważnych problemów z obsługą zadłużenia. Jednym z powodów takiej sytuacji jest pogorszenia sytuacji z zatrudnieniem, zwłaszcza w aspekcie płac.

Inny problem stanowią karty lojalnościowe działające jak karty kredytowe. Oferują one posiadaczom zniżki na zakupy, w zamian nakładając na nich odsetki o wiele wyższe niż na standardowych kartach kredytowych.

Jeżeli sytuacja zadłużonych pogarsza się z powodu rosnącej inflacji i długu, to bank centralny Wielkiej Brytanii traci kluczowy instrument w walce z ruchem cen, jakim są stopy procentowe. Zaostrzając politykę monetarną i podnosząc stopy co prawda wpływa na inflację, ale z drugiej strony podnosi koszt obsługi długu. Oznacza to wymienność obciążenia dłużników – koszty inflacji przeniosą się w ich wypadku na obsługę zadłużenia, co nie poprawia ich sytuacji w rozumieniu dochodów rozporządzalnych. W ostatnim tygodniu Bank Anglii pozostawił stopy na niezmienionym poziomie, choć trzech z ośmiu członków rady było za ich podniesieniem.

Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach