Koniunktura najlepsza od października

Wskaźniki odzwierciedlające nastroje polskich przedsiębiorców oraz ich ocenę panującej w kraju koniunktury gospodarczej nadal utrzymują się na mocno wzrostowej trajektorii.

Publikacja: 30.05.2017 13:16

Koniunktura najlepsza od października

Foto: parkiet.com

Po niewielkim spadku w kwietniu, rośnie również skala oczekiwanej przez firmy poprawy klimatu biznesowego w perspektywie kolejnych 6 miesięcy – tak pokazuje Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.

parkiet.com

W maju 2017 r. ów indeks przyjął wartość 107,9 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 102,4 pkt w kwietniu. Polepszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – wzrosła ona z 110,5 pkt w poprzednim miesiącu do 114,4 pkt w maju.

Trwający od początku bieżącego roku trend poprawy wskaźników oceny klimatu koniunktury gospodarczej jest kontynuowany zarówno w odniesieniu do odczuć przedsiębiorców związanych ze zmianami warunków prowadzenia działalności gospodarczej w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak też i w odniesieniu do oczekiwań na najbliższe półrocze. Po kwietniowym przestoju, wskaźnik oczekiwań na przyszłość ponownie zanotował istotny wzrost. Szczególnie wyraźna jest poprawa dotycząca oceny bieżącej. Choć tempo wzrostu tego wskaźnika jest słabsze niż w rekordowym pod tym względem marcu br., na tle dotychczasowej historii badania pozostaje ono bardzo wysokie. Wskaźnik ogólnej oceny sytuacji bieżącej osiągnął w maju br. najwyższy poziom od grudnia 2015 r., podczas gdy jeszcze w lutym br. notowano jego rekordowo niski odczyt. Poprawa wskaźnika oczekiwań sugeruje, iż istnieje potencjał do dalszej relatywnie dynamicznej poprawy oceny bieżącej. Subindeks odnoszący się do prognoz na najbliższe 6 miesięcy utrzymywał się w maju br. na najwyższym poziomie od października 2015 r. Mijający miesiąc przyniósł również wyraźny wzrost skali nakładów inwestycyjnych planowanych przez uczestniczące w badaniu firmy. Jednocześnie słabnie jednak oczekiwana dynamika zmiany poziomu zatrudnienia, co może mieć związek z narastającymi trudnościami ze znalezieniem chętnych do pracy, jakich doświadczają przedsiębiorstwa.

W bieżącej edycji badania największy poziom optymizmu charakteryzował przedsiębiorstwa duże i małe, podczas gdy średnie firmy najrzadziej wskazywały na poprawę swojej sytuacji biznesowej. Dobra koniunktura panuje w handlu oraz przemyśle. Spory optymizm wykazują nawet firmy działające w sektorze wydobywczym. Od kilku miesięcy można również zaobserwować oznaki ożywienia w sektorze finansowym. Pogarszają się natomiast warunki funkcjonowania firm transportowych.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (około 12 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu.

Gospodarka krajowa
Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi
Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić
Gospodarka krajowa
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka krajowa
Nie ma chętnych do władz PFR?
Gospodarka krajowa
Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę