W lutym Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wyniósł 88,1 punktów jeśli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji biznesowej. W styczniu był na poziomie 88,9 punktów. Polepszeniu uległa natomiast prognoza sytuacji przyszłej na najbliższe 6 miesięcy, w lutym wzrosła z 89,1 punktów do 100,3 punktów.

Po tym, jak w styczniu wskaźnik oceny sytuacji przyszłej po raz pierwszy od września 2015 r. osiągnął wartość wyższą niż wskaźnik oceny sytuacji bieżącej, rozmiar tej rozbieżności na korzyść subindeksu odnoszącego się do oczekiwań przedsiębiorców na najbliższe 6 miesięcy uległ w kolejnym okresie gwałtownemu powiększeniu. W rezultacie po raz pierwszy od ponad roku (a dokładnie od grudnia 2015 r.) wartość wskaźnika oceny sytuacji przyszłej ukształtowała się na poziomie powyżej granicy 100 punktów. Oznacza to, iż wśród uczestniczących w badaniu przedsiębiorców zaczęli przeważać ci, którzy oczekują poprawy swojej sytuacji biznesowej w przeciągu nadchodzącego półrocza.

Metodologia

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 12 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).