Małe firmy w niewielkim stopniu korzystają z finansowania unijnego

Tylko 1,6 proc. przedstawicieli sektora MŚP w Polsce współfinansowało inwestycje środkami z Unii Europejskiej – wynika z raportu EFL „Inwestycje w MŚP. Pod lupą”.

Publikacja: 15.05.2017 15:31

Małe firmy w niewielkim stopniu korzystają z finansowania unijnego

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Wśród najczęściej wskazywanych powodów niskiego zainteresowania wsparciem unijnym eksperci wymieniają skomplikowane procedury, w tym sposób rozliczania dotowanych inwestycji, konieczność pomocy wyspecjalizowanych podmiotów oraz zniechęcający model konkursowy. 

- Polska jest największym beneficjentem unijnej perspektywy 2014-2020. Największa część z puli ponad 82 mld euro ma zostać zainwestowana w zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz poprawę spójności społecznej i terytorialnej kraju. Na wsparcie mogą liczyć podmioty, dla których pozyskanie kapitału z innego źródła jest znacznie utrudnione. Istnieje wiele przykładów, również wśród naszych klientów, z których jasno wynika, że realizacja projektu z dotacji znacząco rozwinęła firmę i pozwoliła jej zrealizować działania, na jakie przedsiębiorstwo przez wiele kolejnych lat nie mogłoby sobie pozwolić – mówi Bartosz Bakes, Dyrektor Sprzedaży EFL.

Ta jedna z największych leasingowych firm w Polsce w związku z rozpoczęciem wydatkowania w nowej perspektywie unijnej przygotował specjalny produkt „Unia Korzyści”. Klient w pakiecie z ofertą finansowania otrzymuje biznesowe wsparcie wyspecjalizowanej firmy w zakresie dotacji unijnych. Produkt „Unia Korzyści” powstał we współpracy z firmą doradczą ADM Consulting Group. Jest dostępny dla mikro, małych i średnich firm od XY maja br. we wszystkich placówkach EFL w Polsce.

Wypłata środków z dotacji najczęściej następuje w formie refundacji części kosztów już poniesionych w ramach inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie powinni w pierwszej kolejności zapewnić sobie finansowanie planowanej inwestycji. Potwierdzeniem zdolności firmy do sfinansowania projektu inwestycyjnego jest dla instytucji rozpatrującej wniosek promesa wystawiana przez EFL. Weryfikacja zdolności kredytowej oraz wystawienie takiej promesy jest całkowicie bezpłatne, a czas obsługi przedsiębiorców w tym zakresie, jest zredukowany do minimum.

Przedsiębiorca ma do dyspozycji leasing i pożyczkę, w zależności od wymagań wybranego programu unijnego. W szczególności, atrakcyjną ofertą jest „Leasing Swobodny”, który pozwala na samodzielne zarządzanie wysokością rat leasingowych w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej firmy. Co więcej, nie potrzebuje w tym celu pisać wniosku, ani dzwonić do leasingodawcy. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i parę chwil spędzonych na Portalu KlientEFL.

Procedura złożenia wniosku o dotacją i związana z nią duża ilość wymaganych dokumentów sprawiają, że firmy bardzo szybko rezygnują z ubiegania się o dotacje unijne. Dlatego w ramach „Unii Korzyści” przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia jednej z czołowych firm doradczych w Polsce ADM Consulting Group. Klienci EFL uzyskują specjalne rabaty na usługi, m.in. wyszukanie programu unijnego, dopasowanie finansowania do potrzeb dotacji, pomoc w rozliczeniu dotacji.

Finanse
Unia rynków może przynieść więcej zagrożeń niż szans dla Polski
Finanse
Rezerwy NBP bronią złotego przed utratą wartości
Finanse
Na GlobalConnect wciąż hula wiatr. GPW głowi się nad tym rynkiem
Finanse
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa rozstrzygnięta. Kto wygrał?
Finanse
Polski rynek staje się coraz bardziej tradingowy niż inwestycyjny
Finanse
Obroty na rynku głównym GPW wzrosły o 85,2% r/r do 33,3 mld zł w kwietniu