E-commerce, nowe technologie (ICT), bankowość i finanse oraz edukacja – to branże najlepiej oceniane przez Polaków pod względem ESG, czyli podejścia do zrównoważonego rozwoju, w którym liczy się dbałość o środowisko naturalne(E), odpowiedzialność społeczna (S) i wysokie standardy ładu korporacyjnego (G). Jednak nawet te branże, uważane za najlepsze, mogą się co najwyżej pochwalić 39-proc. udziałem wysokich ocen – wynika z najnowszego ESG Monitor, globalnego badania firmy SEC Newgate, które „Parkiet” opisuje jako pierwszy.
Badanie, którego głównym celem jest monitorowanie świadomości i zainteresowania i ESG, objęło ponad 12 tys. respondentów z 12 krajów, w tym (po raz drugi) Polskę. Tymczasem znaczenie kwestii i działań związanych ze zrównoważonym rozwojem wyraźnie rośnie. Co prawda samo pojęcie ESG kojarzy u nas tylko 36 proc. badanych (znacznie poniżej 53 proc. globalnej średniej), ale to i tak wyraźnie – o 7 pkt proc. – lepiej niż przed rokiem.
Zrównoważone decyzje
Jeszcze większy wzrost widać w zainteresowaniu różnymi aspektami zrównoważonego rozwoju, które deklaruje w tym roku już 61 proc. Polaków, aż o 13 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Podobnie jest na świecie, gdzie udział osób zainteresowanych ESG wzrósł do 67 proc. Co więcej, już sześciu na dziesięciu badanych przyznaje, że kwestie ESG wpływają na ich decyzje dotyczące wyborów politycznych, dietetycznych czy zakupowych, a czterech na dziesięciu bierze je pod uwagę przy wyborze pracodawcy. Prawie trzy czwarte Polaków oczekuje też od firm, by podejmowały działania na rzecz zrównoważonego rozwoju (niewiele mniej niż na świecie – 77 proc.).
– Z naszych badań jasno wynika, że oczekiwania konsumentów uległy zmianie, a społeczność oczekuje od korporacji myślenia o ich wpływie na planetę. Pracodawcy będą również musieli obserwować i reagować na zmiany pokoleniowe i społeczne podczas komunikowania kwestii ESG – podkreśla Fiorenzo Tagliabue, prezes Grupy SEC Newgate.