Pekao: nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa

Prezes Michał Krupiński zapowiada wprowadzenie kolejnych innowacji w bankowości.

Publikacja: 17.10.2018 17:21

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao

Foto: materiały prasowe

Należąca do Banku Pekao aplikacja bankowości mobilnej PeoPay została nagrodzona przez EFMA-Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards 2018. Międzynarodowe jury uznało ją za najlepszą innowację na świecie w 2018 roku w kategorii Phygital Distribution & Experience (oznacza najlepszy mariaż bankowości tradycyjnej z elektroniczną). Pekao, który wprowadził nową wersję tej aplikacji rok temu i do tego czasu systematycznie dołączał kolejne funkcjonalności, to spory sukces, bo przez lata – gdy głównym akcjonariuszem był włoski UniCredit - bank zaniedbał nowoczesne technologie w bankowości detalicznej. Aplikacja umożliwia teraz m.in. dokonywanie np. płatności w terminalach zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych, ale także logowanie i autoryzację transakcji za pomocą odcisków palców lub Face ID. W lutym bank uprościł ofertę kont osobistych i od początku roku otworzył blisko 300 tys. kont dla klientów detalicznych, w tym w III kwartale ok. 100 tys. i podtrzymuje, że w całym 2018 roku przybędzie ich 400 tys.

Trzy pytania do Michała Krupińskiego, prezesa Banku Pekao.

Pierwsze wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w Pekao, po latach zastoju, już są widoczne i przynoszą efekty. Co dalej? Nad czym bank pracuje, kiedy mogą pojawić się kolejne nowości?

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao: Rozpoczęliśmy Program Cyfrowej Transformacji, który tylko w obszarze bankowości detalicznej grupuje blisko 70 różnych inicjatyw. Pierwsze efekty już widać: nowa bankowość mobilna PeoPay, właśnie nagrodzona w Lizbonie, konto „na selfie", nowa platforma wielokanałowa, zapewniająca użytkownikom nowoczesną i intuicyjną obsługę. Kolejne nowości wprowadzimy w bankowości internetowej, autoryzacji mobilnej oraz inne, o których jeszcze nie możemy powiedzieć, ale nad którymi pracujemy w ramach Laboratorium Innowacji. Wszystkie nasze działania bardzo mocno przekładają się na silne wzrosty, jeśli chodzi o liczbę zadowolonych klientów.

W jakim kierunku zmierza bankowość detaliczna w Polsce? Niedawno wspominaliście, że wierzycie w bankowość hybrydową - połączenie nowoczesnych kanałów dostępu i oddziałów. Czy Pekao przeprowadzi transformację w tym zakresie?

Nowe podejście do obsługi klientów, polegające na zapewnieniu im wygody niezależnie od sposobu kontaktu z bankiem, to kierunek, w którym zmierzamy. Dzięki wprowadzanej platformie wielokanałowej, relacje klientów z bankiem będą miały tę samą jakość zarówno wtedy, gdy skorzystają oni z naszej nowoczesnej bankowości mobilnej PeoPay, serwisu internetowego, ale też w placówce. Przykładami takiego podejścia są nasze działania skracające zakładanie konta w oddziale do 8 minut czy nowy proces otwierania konta na selfie, który ruszy jeszcze w tym roku.

Polski sektor bankowy dokonał pod względem technologii w ostatnich latach "żabiego skoku" i prześcignął banki z krajów bardziej rozwiniętych. Czy jednak polskie banki mają jeszcze przewagę technologiczną? W których obszarach się wyróżniają in plus a w których in minus?

Banki w Polsce należą do grona światowych liderów innowacji i cyfryzacji. Sektor wyróżnia się pozytywnie na tle gospodarki i zalicza do najbardziej innowacyjnych systemów bankowych na świecie. Pekao dzięki cyfrowej transformacji pełni już wiodącą rolę w tym procesie. A należy pamiętać, że konkurujemy nie tylko z bankami, ale tez z najlepszymi fintechami na świecie. Cieszymy się ogromnie z nagrody i na pewno nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

Banki
mBank pokazał wyniki. Wysokie rezerwy frankowe i dobry zysk
Banki
Bank Millennium pozytywnie zaskoczyło wynikami
Banki
Czekanie na ożywienie gospodarki i liczenie kosztów „urlopu od rat”
Banki
Pekao szuka nowego prezesa
Banki
Citi Handlowy zarobił w pierwszym kwartale 454 mln zł
Banki
PKO BP zarobił więcej niż oczekiwano