Petrobras zebrał z rynku aż 70 mld USD

Oferta brazylijskiego koncernu naftowego była największa w historii światowego rynku. Inwestorów nie wystraszyło nawet to, że wzrośnie wpływ polityków na spółkę

Publikacja: 25.09.2010 09:13

Petrobras zebrał z rynku aż 70 mld USD

Foto: GG Parkiet

Petroleo Brasileiro (Petrobras), koncern paliwowy kontrolowany przez rząd Brazylii, zebrał 120,4 mld reali (70 mld USD) w największej ofercie publicznej w historii.

Dotychczasowym rekordzistą była japońska firma NTT, która w 1987 r. sprzedała akcje za 38,6 mld USD. Podobnie jak w przypadku Petrobrasu była to oferta wtórna (spółki już notowanej). Z kolei największym IPO w historii była tegoroczna sprzedaż akcji Agricultural Bank of China, z której uzyskano 22,1 mld USD.

[srodtytul]Duże zainteresowanie[/srodtytul]

Największy pakiet akcji Petrobrasu nabył brazylijski rząd. Za udziały warte około 42,5 mld USD zapłacił m.in. prawami do eksploatacji złóż ropy naftowej Tupi, największych w Ameryce Południowej, zawierających nawet 5 mld baryłek. Petrobras przeprowadził ofertę, by sfinansować inwestycje w te pola naftowe.

Akcje Petrobrasu cieszyły się jednak również dużym popytem inwestorów niezwiązanych z brazylijskim rządem. Kupowały je m.in. państwowe fundusze z Bliskiego Wschodu i Azji Wschodniej.

– Wyraźnie widać, że inwestorzy wciąż są zainteresowani atrakcyjnymi spółkami z rynków wschodzących. Cena akcji Petrobrasu sprzedawanych w ofercie była bardzo dobra (26,3–29,65 reala, w zależności od rodzaju akcji – red.). Ta firma ma przed sobą ekscytujące perspektywy wzrostu – twierdzi Tim Schroeders zarządzający funduszem w australijskim Pengana Capital.

[srodtytul]Niepokój o działania rządu [/srodtytul]

Część analityków obawiała się wcześniej, że zły wpływ na ofertę będzie miał fakt, że brazylijskie władze po wykupieniu kolejnego pakietu akcji zanadto umocnią pozycję w spółce, w której i tak już miały większość głosów. Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva nie ukrywał przecież, że przemysł naftowy ma służyć głównie państwu. Obawy o wpływ polityków na Petrobras sprawiły, że akcje spółki potaniały w tym roku o 27 proc.

Teraz analitycy nie wykluczają wzrostu ceny. – W długim terminie bardzo ważne będzie dla Petrobrasu, jak mocno wzrośnie cena ropy oraz ile będzie go kosztowała eksploatacja nowych złóż – wskazuje Mirela Rappaport zarządzająca w brazylijskiej firmie Investport.

[ramka][b]Oferta GMdużo mniejsza[/b]

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, planowana oferta publiczna General Motors może być dużo mniejsza, niż pierwotnie planowano. Sprzedane zostaną akcje warte prawdopodobnie 8–10 mld USD. Wcześniejsze szacunki mówiły o 16 mld USD. [/ramka]

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28