Komu są potrzebne studia MBA?

Szko­ły MBA mi­mo spo­wol­nie­nia go­spo­dar­cze­go, któ­re do­tknę­ło pol­skie fir­my, nie od­no­to­wu­ją du­że­go spad­ku za­in­te­re­so­wa­nia ofe­ro­wa­ny­mi przez nie szko­le­nia­mi. Na kry­zys nie uskar­ża­ją się zwłasz­cza szko­ły ofe­ru­ją­ce kur­sy MBA z naj­wyż­szej pół­ki. Dla­cze­go ka­dra me­ne­dżer­ska wy­bie­ra te naj­bar­dziej kosz­tow­ne szko­le­nia?

Publikacja: 11.12.2009 13:37

Sy­tu­acja na ryn­ku [link=http://www.kariera.pl]pra­cy[/link] spra­wia, że kon­ku­ren­cja o sta­no­wi­ska się zwięk­sza. W efek­cie szyb­ko ro­sną wy­ma­ga­nia sta­wia­ne tak­że kan­dy­da­tom na sta­no­wi­ska me­ne­dżer­skie. Zdo­by­cie pre­sti­żo­we­go dy­plo­mu, cho­ciaż nie gwa­ran­tu­je jesz­cze w peł­ni uda­nej ka­rie­ry, co­raz czę­ściej jest jed­nak waż­nym atu­tem uła­twia­ją­cym lub przy­spie­sza­ją­cym po­ru­sza­nie się w gó­rę po ścież­ce za­wo­do­we­go roz­wo­ju.

[srodtytul]Czy warto zainwestować?[/srodtytul]

Naj­bar­dziej pre­sti­żo­we [link=http://www.kariera.pl]stu­dia MBA[/link] kosz­tu­ją w Pol­sce kil­ka­dzie­siąt złotych, a zda­rza­ją się też ta­kie za po­nad 100 ty­się­cy zło­tych. W ja­kich przy­pad­kach war­to prze­zna­czyć na szko­le­nie ta­ką kwo­tę? Uczest­ni­cy [link=http://szkolenia.rp.pl]szko­leń[/link] Ma­ster of Bu­si­ness Ad­mi­ni­stra­tion nie tyl­ko zgłę­bia­ją za­gad­nie­nia do­ty­czą­ce fi­nan­sów, księ­go­wo­ści, za­rzą­dza­nia, mar­ke­tin­gu. Po­zna­ją rów­nież za­sa­dy ne­go­cja­cji, pro­ce­su de­cy­zyj­ne­go. W pro­gra­mie stu­diów czę­sto nie bra­ku­je tak­że ele­men­tów pra­wa. Ze wzglę­du na wy­da­rze­nia na ryn­kach fi­nan­so­wych, któ­re mia­ły miej­sce od po­ło­wy 2008 ro­ku, w pro­gra­mach ofe­ro­wa­nych przez szko­ły MBA zna­la­zły się te­ma­ty kła­dą­ce na­cisk na ety­kę w biz­ne­sie, na za­sa­dy cor­po­ra­te so­cial re­spon­si­bi­li­ty (spo­łecz­nej od­po­wie­dzial­no­ści biz­ne­su.) czy na ry­zy­ko wy­stę­pu­ją­ce w za­rzą­dza­niu. Jed­nak wia­do­mo, że w biz­ne­sie sa­ma wie­dza nie wy­star­czy. Li­czą się też zdol­no­ści przy­wód­cze, chęć za­rzą­dza­nia i ce­chy cha­rak­te­ru nie­zbęd­ne do te­go, by roz­wi­jać [link=http://www.kariera.pl]ka­rie­rę me­ne­dże­ra[/link].

Dla­te­go szko­ły MBA ja­ko głów­nych ad­re­sa­tów ofe­ro­wa­nych przez sie­bie kur­sów wska­zu­ją wła­ści­cie­li firm, [link=http://szkolenia.rp.pl]człon­ków za­rzą­du[/link], któ­rzy ocze­ku­ją wie­dzy uży­tecz­nej dla nich w po­dej­mo­wa­niu stra­te­gicz­nych de­cy­zji oraz efek­tyw­nym za­rzą­dza­niu ludź­mi.

[link=http://szkolenia.rp.pl]Szko­le­nia[/link] pro­po­no­wa­ne są też oso­bom nie­ma­ją­cym wy­kształ­ce­nia me­ne­dżer­skie­go, ale bę­dą­cych spe­cja­li­sta­mi w in­nych dzie­dzi­nach. Cho­dzi np. o in­ży­nie­rów czy le­ka­rzy. Dla osób o wy­kształ­ce­niu hu­ma­ni­stycz­nym do­stęp­ne są kur­sy pre­-MBA. Oso­bom, któ­re nie mia­ły do­tych­czas do czy­nie­nia z eko­no­mią czy za­rzą­dza­niem, pro­po­no­wa­ne jest przy­go­to­wa­nie do za­sad­ni­cze­go kur­su.

Jesz­cze in­ną gru­pą po­ten­cjal­nych ad­re­sa­tów szko­leń MBA są mło­dzi me­ne­dże­ro­wie pną­cy się po szcze­blach ka­rie­ry w du­żych fir­mach. Li­czą oni nie tyl­ko na to, że po stu­diach wzro­sną ich moż­li­wo­ści awan­su. Chodzi też o wyż­sze wy­na­gro­dze­nie.

[srodtytul]Co przesądza o tym, że warto zapłacić[/srodtytul]

Jak po­ka­zu­ją do­świad­cze­nia z ryn­ku, ukoń­cze­nie MBA pra­wie za­wsze wią­że się ze zna­czą­cym wzro­stem [link=http://www.kariera.pl/wynagrodzenia/pokaz]wy­na­gro­dze­nia[/link]. Dy­rek­tor z ukoń­czo­nym MBA za­ra­bia mie­sięcz­nie śred­nio 18 tys. zł wo­bec 9,6 tys. zł uzy­ski­wa­nych przez oso­bę na tym sa­mym sta­no­wi­sku, ale bez stu­diów dla me­ne­dże­rów. Po­dob­ne pro­por­cje od­no­szą się do pra­cow­ni­ków niż­szych szcze­bli.

Jed­nak MBA wią­żą się nie tyl­ko z bez­po­śred­ni­mi ko­rzy­ścia­mi fi­nan­so­wy­mi. Ab­sol­wen­ci tych stu­diów mo­gą się po­chwa­lić tak­że szer­szy­mi kon­tak­ta­mi. Co­raz więk­szym za­in­te­re­so­wa­niem cie­szą się „klu­by MBA” or­ga­ni­zo­wa­ne przy szko­łach. Stwa­rza­ją one oka­zję do spo­tkań stu­den­tów i ab­sol­wen­tów po­szcze­gól­nych pro­gra­mów czy szkół. Dzię­ki nim moż­na po­głę­bić zna­jo­mo­ści na­wią­za­ne pod­czas stu­diów MBA. Są też miej­scem, gdzie na­wią­zu­je się no­we kon­tak­ty, któ­re mo­gą się oka­zać bar­dzo cen­ne w przy­szło­ści. Dla wybranego grona

Stu­dia MBA mo­gą się od­by­wać w try­bie dzien­nym lub – du­żo czę­ściej – za­ocz­nym. Prze­zna­czo­ne są dla osób z wyż­szym wy­kształ­ce­niem. W pierw­szym przy­pad­ku po­le­ca się je oso­bom, któ­re do­pie­ro sta­wia­ją pierw­sze kro­ki w biz­ne­sie. Wia­do­mo jed­nak, że oso­by tuż po stu­diach nie są głów­ny­mi kan­dy­da­ta­mi do obej­mo­wa­nia sta­no­wisk kie­row­ni­czych. Stu­dia MBA moż­na mi­mo to za­cząć nie­dłu­go po skoń­cze­niu pię­cio­let­nich stu­diów ma­gi­ster­skich, a cza­sem na­wet li­cen­cjac­kich lub jesz­cze w trak­cie stu­diów. Jed­nak wa­run­kiem otrzy­ma­nia dy­plo­mu MBA jest za­wsze ukoń­cze­nie stu­diów ma­gi­ster­skich. Na kur­sy Exe­cu­ti­ve MBA przyj­mu­je się wy­łącz­nie oso­by, któ­re ma­ją już na­wet kil­ku­let­nie do­świad­cze­nie za­wo­do­we, ale cza­sa­mi trze­ba być za­trud­nio­nym przez mi­ni­mum czte­ry la­ta.

Jak ar­gu­men­tu­ją szko­ły, w ta­kich przy­pad­kach jest to nie­zbęd­ny wy­móg, bo słu­cha­cze stu­diów wno­szą do za­jęć rów­nież wła­sną wie­dzę prak­tycz­ną. W przy­pad­ku szkół dla me­ne­dże­rów ana­li­za ko­lej­nych ca­se’ów jest głów­ną me­to­dą na­ucza­nia. Jest ona naj­bar­dziej twór­cza i efek­tyw­na, kie­dy współ­pra­cu­ją mię­dzy so­bą wła­śnie stu­den­ci, któ­rzy z po­dob­ny­mi pro­ble­ma­mi spo­ty­ka­li się już w prak­ty­ce za­wo­do­wej. Od osób bez do­świad­cze­nia w za­rzą­dza­niu trud­no by­ło­by ocze­ki­wać, że­by dzie­li­ły się re­flek­sja­mi na pod­sta­wie do­świad­czeń w za­rzą­dza­niu. Aby do­dat­ko­wo za­pew­nić od­po­wied­nio wy­so­ki po­ziom stu­diów, nie­któ­re szko­ły wy­ma­ga­ją re­fe­ren­cji od obec­ne­go pra­co­daw­cy.

[srodtytul]Ważne są perspektywy rozwoju[/srodtytul]

Jak za­zna­cza­ją do­rad­cy do spraw roz­wo­ju za­wo­do­we­go, de­cy­du­jąc się na kurs MBA, trze­ba brać pod uwa­gę nie tyl­ko oso­bi­ste am­bi­cje. Na­le­ży rów­nież roz­wa­żyć, czy fir­ma, w któ­rej pra­cu­je­my, bę­dzie pre­mio­wać ta­kie prze­szko­le­nie, a co naj­waż­niej­sze, czy stwa­rza szan­se na awans lub czy moż­li­wy jest roz­wój na­szej dzia­łal­no­ści biz­ne­so­wej. Je­że­li stu­dia MBA nie stwa­rza­ją ta­kich moż­li­wo­ści, to war­to roz­wa­żyć wy­bór bar­dziej tra­dy­cyj­ne­go wyj­ścia – [link=http://www.kariera.pl/edukacja/studiapodyplomowe/]stu­diów po­dy­plo­mo­wych[/link].

Ja­ko wy­móg wręcz oczy­wi­sty uwa­ża się do­sko­na­łą zna­jo­mość ję­zy­ka an­giel­skie­go. Nie­któ­re szko­ły ofe­ru­ją część za­jęć w tym ję­zy­ku. Są jed­nak rów­nież ta­kie pro­gra­my, w któ­rych za­jęć po pol­sku nie prze­wi­dzia­no w ogó­le. Sto­pień zna­jo­mo­ści ję­zy­ka mo­że być zwe­ry­fi­ko­wa­ny na kil­ka spo­so­bów. Cza­sem wy­star­czy roz­mo­wa kwa­li­fi­ka­cyj­na. Na nie­któ­rych uczel­niach trze­ba się na­to­miast li­czyć np. z ko­niecz­no­ścią roz­wią­za­nia spe­cjal­ne­go te­stu. Za­zwy­czaj do­ty­czy on słow­nic­twa uży­wa­ne­go w fi­nan­sach.

Jak mó­wią oso­by pro­wa­dzą­ce szko­ły MBA, jed­nym z głów­nych kry­te­riów, któ­re mu­szą speł­nić oso­by chcą­ce ukoń­czyć to szko­le­nie, jest mo­ty­wa­cja. Stu­dia dla me­ne­dże­rów są bo­wiem nie la­da wy­zwa­niem. Na­le­ży się wy­ka­zać peł­ną go­to­wo­ścią do cięż­kiej pra­cy. Aby zdo­być upra­gnio­ny dy­plom, trze­ba nie tyl­ko zda­wać [link=http://szkolenia.rp.pl]eg­za­mi­ny[/link] i te­sty pod­su­mo­wu­ją­ce każ­dy z ko­lej­nych blo­ków te­ma­tycz­nych. Za­zwy­czaj stu­den­ci mu­szą rów­nież na­pi­sać i obro­nić w ję­zy­ku an­giel­skim pro­jekt koń­co­wy. Cza­sem przy­go­to­wu­ją go sa­mo­dziel­nie, cza­sem w kil­ku­oso­bo­wych gru­pach.

Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić
Gospodarka krajowa
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą
Gospodarka krajowa
Nie ma chętnych do władz PFR?
Gospodarka krajowa
Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę
Gospodarka krajowa
Kamil Sobolewski, Pracodawcy RP: Zbieramy żniwo niedostatku inwestycji