Rośnie produkcja ciepła i prądu na własne potrzeby

Giełdowe spółki, chcąc poprawić efektywność, coraz więcej pieniędzy inwestują w modernizację istniejących oraz budowę nowych elektrociepłowni. Nadwyżki prądu i ciepła sprzedają na zewnątrz.

Publikacja: 25.06.2017 09:55

Rośnie produkcja ciepła i prądu na własne potrzeby

Foto: Fotorzepa/Robert Bosiacki

Do poprawy efektywności w produkcji prądu i ciepła na potrzeby spółek z grupy kapitałowej, wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości dostaw dla poszczególnych zakładów dąży m.in. Grupa Azoty. – Cel ten może być osiągnięty poprzez budowę nowych i modernizację obecnych instalacji wytwórczych – twierdzi Artur Dziekański, rzecznik prasowy koncernu.

Niedawno zarząd zależnej Grupy Azoty Puławy podjął decyzję o zaniechaniu budowy bloku gazowo-parowego po trwających kilka miesięcy, gruntownych analizach techniczno-ekonomicznych. W analizach uwzględniono koszty inwestycyjne bloku gazowo-parowego, dodatkowe nakłady inwestycyjne na jego integrację z instalacjami zakładów oraz niezbędną modernizację istniejącej elektrociepłowni. W analizach uwzględniono również aktualne trendy cenowe surowców i mediów energetycznych, które znacznie zmieniły się od czasu podejmowania pierwszych decyzji o budowie bloku. – Równolegle w spółce prowadzone były prace analityczne nad alternatywnymi rozwiązaniami dla bloku klasy 400 MWe. Analizowano mniejszy blok gazowo-parowy, blok gazowy prosty i układ węglowy – informuje Dziekański.

Pozostało 89% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu
Energetyka
Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt
Energetyka
Ustawa o mrożeniu cen prądu mnoży wątpliwości
Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie