Ponad 7 proc. wzrósł od początku roku WIG-informatyka. Ta dynamika nie robi wrażenia w zestawieniu z niemal 15-proc. zwyżką WIG. Jednak jeśli przyjrzymy się branży dokładniej, dostrzeżemy, że aż kilkanaście firm zanotowało od stycznia ponad 20-proc. zwyżkę. Relatywnie słabe zachowanie indeksu wynika z jego konstrukcji: jest zdominowany przez Asseco Poland, którego kurs w tym roku znajduje się pod kreską, ale spółkę tę warto mieć na celowniku z uwagi na solidną dywidendę.

Branża IT znajduje się w ciekawym momencie. Przed nią boom związany z uruchomieniem projektów z nowej perspektywy unijnej. To może być katalizatorem dalszych zwyżek cen akcji. Analitycy radzą jednak, by w poszukiwaniu pereł patrzeć szerzej – również na te firmy, które gros przychodów osiągają z sektora komercyjnego i na rynkach zagranicznych. Coraz więcej firm z sektora nowych technologii dzieli się z akcjonariuszami zyskiem. Sute dywidendy tradycyjnie oferuje wspomniana już grupa Asseco, ale również Atende, a w tym roku po raz pierwszy zyskiem podzielić się chce reprezentant branży gier – CD Projekt. Warto też odnotować, że w minionych latach był on uwzględniany w WIG-informatyka i w dużej mierze odpowiadał za świetne wyniki tego wskaźnika w 2015 i 2016 roku. Co ciekawe, teraz faworytami ekspertów są te spółki, które mają już za sobą dynamiczne zwyżki kursu, takie jak Asseco BS, Asseco SEE, Wasko, LiveChat, Sare czy 11 bit studios. Natomiast są sceptyczni wobec podmiotów, które restrukturyzują swój biznes, takich jak Sygnity czy Qumak. Muszą one najpierw udowodnić, że ich strategia przynosi efekty. Takowe widać w Simple, które 2016 rok miało kiepski, ale początek tego już zdecydowanie lepszy.

Faworytami analityków nie są dystrybutorzy IT, bo rynek ten jest nadal trudny. Jak zapowiada się cały 2017?

– Oczekuję stabilizacji sytuacji w branży i wyjaśnienia kwestii podatkowych – mówi Zbigniew Porczyk, dyrektor działu analiz Trigon DM.

na które firmy postawić .09