Petrolinvest uzgodnił warunki sprzedaży TOO OTG

Petrolinvest uzgodnił z inwestorem działającym w branży wydobywczej i paliwowej warunki transakcji zbycia 100 proc. udziałów w TOO OilTechnoGroup (TOO OTG) na rzecz spółki celowej utworzonej przez inwestora, poinformowała spółka w komunikacie

Publikacja: 19.05.2017 11:31

Petrolinvest uzgodnił warunki sprzedaży TOO OTG

Foto: materiały prasowe

W oparciu o zawartą w dniu 13 grudnia 2015 r. umowę ramową negocjacji strony uzgodniły zasadnicze warunki transakcji, której kluczowe elementy stanowią:

(i) sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce TOO OTG na rzecz Spółki Celowej utworzonej w tym celu przez inwestora;

(ii) w ramach Programu Roboczego (określającego zakres prac oceniających odwiert Shyrak 1 oraz kolejne odwierty, w tym odwierty K-4 na bloku Koblandy-Tamdy oraz Shyrak 2 na bloku Shyrak, i stanowiącego integralną część aneksu do Kontraktu OTG nr 993 na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów) przyjęto minimalne zobowiązania inwestycyjne TOO OTG w okresie poszukiwawczym w celu wykonania oceny odkryć, o której mowa wyżej w pkt. (i);

(iii) nabycie przez podmiot wskazany przez Inwestora zobowiązań Spółki z tytułu zawartej w dniu 21 marca 2007 r. przez Spółkę, jako kredytobiorcę, oraz bank PKO BP, a następnie także BGK, jako kredytodawców, umowy kredytu na kwotę w wysokości równowartości w USD 300 mln PLN (którego saldo na dzień 8 maja 2017 r. wynosi 29 485 691,30 USD) („Umowa Kredytu PKO") wraz z wszelkimi prawami stanowiącymi zabezpieczenie tej Umowy Kredytu PKO;

(iv) nabycie przez podmiot wskazany przez Inwestora wierzytelności Bank CenterCredit („Bank BCC") wobec TOO OTG z tytułu umowy kredytu zawartej w dniu 13 kwietnia 2006 r. pomiędzy TOO OTG, jako kredytobiorcą, a Bank BCC, jako kredytodawcą w brzmieniu określonymi kolejnymi aneksami (którego saldo na dzień 31 marca 2017 r. wynosi 62 181 000,00 USD)

(v) przyznanie spółce opcji "call" na 70 udziałów serii B spółki celowej (odpowiadających 7% prawu udziału w zysku spółki celowej) bez prawa głosu; [...]

(vi) przeniesienie następujących aktywów i wierzytelności ORI i spółki na rzecz Inwestora lub podmiotów wskazanych przez Inwestora: (a) wszystkich wierzytelności należnych ORI wobec TOO OTG; (b) wszystkich wierzytelności należnych spółce od pana Bakhytbek Baiseitov; oraz (c) wszystkich zabezpieczeń, gwarancji lub zabezpieczeń udzielonych w związku z wierzytelnościami opisanymi w lit. (a) lub (b); [...]

(vii) przejęcie przez podmiot wskazanych przez Inwestora zobowiązań TOO OTG wynikających z działalności operacyjnej (z wyłączeniem umowy kredytu BCC oraz pozycji wymienionych w punkcie (vi)), nie przekraczających 16 mln USD, w momencie zakończenia procesu nabywania TOO OTG" – czytamy w komunikacie.

Zarząd Spółki Petrolinvest poinformował także w komunikacie, że "w dniu 18 maja 2017 r. powziął wiedzę o zawarciu pomiędzy podmiotem wskazanym przez inwestora działającego w branży wydobywczej i paliwowej („Inwestor") a Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie („PKO BP") i Bankiem Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie („BGK"), umowy przelewu na rzecz tych podmiotów przysługującej im wobec Spółki wierzytelności z tytułu zawartej w dniu 21 marca 2007 r. umowy kredytu na kwotę w wysokości równowartości w USD 300 mln zł.

"Zawarcie Umowy Przelewu Wierzytelności nastąpiło w ramach procesu negocjacji i realizacji warunków transakcji polegającej w szczególności na sprzedaży przez spółkę zależną od Spółki – Occidental Resources Inc. („ORI") - udziałów w TOO OTG na rzecz spółki celowej („Spółka Celowa") z grupy spółek działających w interesie Inwestora" - podano.

Zgoda banków PKO BP i BGK na zawarcie omawianej transakcji stanowiła jeden z jej warunków zawieszających, zaś obecne zawarcie Umowy Przelewu Wierzytelności pozwala na przystąpienie do dalszej realizacji uzgodnień Spółki i Inwestora dokonanych w procesie dotychczasowych negocjacji.

Transakcja będzie mogła zostać przeprowadzona w przypadku zrealizowania się ostatniego uzgodnionego pomiędzy stronami warunku zawieszającego, to jest uzyskania zgody Ministerstwa Energetyki Republiki Kazachstanu na zawarcie umowy sprzedaży 100% udziałów w TOO OTG.

"Zakładając, że transakcja zostanie sfinalizowana i spółka skorzysta z opcji "call" na 70 udziałów serii B w spółce celowej, to w rezultacie spółka i jej spółki zależne: (x) nie będą miały żadnych bezpośrednich zobowiązań wynikających z umowy kredytu PKO i umowy kredytu BCC; (y) będą posiadać 70 udziałów serii B nowego właściciela spółki TOO OTG z prawami do 7% łącznej dywidendy A i B spółki celowej; oraz (z) będą posiadać 79% udziałów w EmbaYugNeft, które to udziały mogą zostać sprzedane lub zagospodarowane z lokalnym partnerem" – podsumowano.

Akcje firmy zyskują rano na giełdzie w Warszawie ponad 16 proc.

Surowce i paliwa
Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie