Fundusze: TFI Agro rozwija ofertę

TFI Agro, dotychczas wyspecjalizowane w produktach dla ograniczonego grona inwestorów, rusza z funduszami otwartymi.

Publikacja: 24.04.2017 06:00

Fundusze: TFI Agro rozwija ofertę

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

10 kwietnia zostały opublikowane pierwsze wyceny jednostek czterech klasycznych subfunduszy „parasola" Agro FIO – Agro Rynku Pieniężnego, Agro Obligacji, Agro Zrównoważonego Lokacyjnego Plus oraz Agro Strategii Giełdowych. Zarządzają nimi prezes i członek zarządu TFI – Krzysztof Domosławski i Marek Głód – oraz dyrektor inwestycyjny Adam Gospodarek.

– Ofertę Agro FIO tworzą subfundusze oparte na różnorodnych strategiach dopasowanych do każdego poziomu ryzyka oraz horyzontu czasowego inwestora – mówi „Parkietowi" Włodzimierz Zychowicz, dyrektor sprzedaży TFI Agro.

– Dzięki nowym produktom będziemy w stanie odpowiedzieć na potrzeby jeszcze szerszego grona klientów. Uruchomienie funduszu jest komplementarnym elementem oferty produktowej TFI Agro obok istniejącego od 2008 r. SFIO Agro Kapitał na Rozwój oraz funduszy inwestycyjnych zamkniętych – dodaje Zychowicz.

Maksymalne opłaty za zarządzanie funduszami otwartymi TFI Agro ustalono na poziomie „rynkowym" – nie są to ani najtańsze, ani najdroższe fundusze na rynku – od 2 proc. w Agro Rynku Pieniężnego po 4,5 proc. w Agro Strategii Giełdowych.

Czyżby Agro było kolejnym TFI, dotychczas wyspecjalizowanym w funduszach zamkniętych, które skuszone rządowym Programem Budowy Kapitału postanowiło zawalczyć o emerytalne oszczędności Polaków (od 12 do 22 mld zł rocznie do zagospodarowania, zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju)? Plany kapitałowe przewidziane w Programie będą bowiem oparte na funduszach otwartych. To dlatego tego typu produkty wprowadziło niedawno do oferty MS TFI, Saturn TFI zastanawia się nad ich uruchomieniem, a Grupa PGE chce wystartować z własnym TFI.

– Wniosek o utworzenie funduszu parasolowego złożyliśmy w Komisji Nadzoru Finansowego jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd Programu Budowy Kapitału – wspomina Zychowicz. TFI Agro może więc mówić o szczęśliwym zbiegu okoliczności. – Program Budowy Kapitału wpisuje się w nasze działania związane z rozwojem Agro FIO i w zależności od jego ostatecznego kształtu będziemy szukać możliwości wykorzystania jego potencjału – nie ukrywa dyrektor sprzedaży TFI Agro.

Na razie nowe fundusze TFI Agro będą sprzedawane przede wszystkim przez internet. – W najbliższym czasie na naszej stronie internetowej udostępnimy Platformę Dystrybucyjną STI24, za pośrednictwem której inwestorzy (zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni) będą mogli kupować jednostki i zarządzać swoimi portfelami. Jesteśmy również w trakcie budowy zewnętrznej sieci dystrybucji, którą będziemy stopniowo rozwijać – informuje nasz rozmówca.

Fundusze inwestycyjne
WSA oddalił skargę Altusa, ale spółka nie składa broni
Fundusze inwestycyjne
Przedsmak REIT-ów, czyli debiut nieruchomościowego FIZ-u
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne zakończyły kwartał z hukiem
Fundusze inwestycyjne
Pęd za funduszami dłużnymi nieco słabnie. Rośnie tolerancja ryzyka
Fundusze inwestycyjne
Witold Chuść, Rockbridge TFI: Wolę 2,4 proc. z bunda niż 4,5 proc. z treasuries
Fundusze inwestycyjne
Bartłomiej Chyłek, Goldman Sachs TFI: Globalni inwestorzy obdarzyli Polskę kredytem zaufania