Święto rynku kapitałowego w Bukowinie - dzień drugi

Publikacja: 11.03.2017 13:46

Święto rynku kapitałowego w Bukowinie - dzień drugi

Foto: Archiwum

"Nie lękajcie się" - zaapelował na koniec do firm, które myślą o wejściu na giełdę, Robert Wąchała z KNF.

*

Jan Rekowski, dyrektor biura transakcji rynku kapitałowego w DM PKO BP:

„Liczę na to, że domy maklerskie, które wprowadzają podejrzanych emitentów, będą eliminowane."

*

- Nałożenie odpowiednich filtrów spowoduje, że kilku ciekawych emitentów mogłoby się pojawić na parkiecie przy Książęcej – odnosi się Maciej Jacenko, Head of Equity Capital Markets Haitong Banku.

*

- Musimy stawiać na jakość, a nie na ilość. Warszawska giełda do tej pory często stawiała na ilość – odnosi się do wprowadzania zagranicznych emitentów na GPW Robert Wąchała, dyrektor Departamentu Nadzoru Obrotu w KNF.

*

- Giełda pomaga szybko dostać obce finansowanie wśród banków, czy funduszy inwestycyjnych. Gdybyśmy nie byli na giełdzie, musielibyśmy szukać finansowania pośród banków komercyjnych. Ale bywa też kłopotliwe, choćby ze względu na MAR- zaznacza Krzysztof Urbanowicz, prezes ELZAB-u.

*

- NewConnect to świetne miejsce do pozyskania inwestorów, którzy rozumieją branżę nowych technologii – twierdzi Marcin Buś z Nestmedic, które wybiera się na rynek alternatywny a potem główny.

*

Zaczął się panel dyskusyjny na temat IPO. Zdaniem przedstawicieli domów maklerskich, a także KNF jest dobrze i będzie coraz lepiej. Przykładem oferta Dino. Debiutów będzie więcej i zdecydowanie wzrośnie ich wartość.

*

Jacek Kubas z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podsumowuje: – Wszystko będzie zależało od tego, jak przewidywalne i atrakcyjne będą przepisy w Polsce. Równie dobrze brytyjskie firmy mogą się rejestrować w Irlandii i w ten sposób dalej mieć unijny paszport.

*

Krzysztof Polak, dyrektor BM Alior Banku: - Brexit trzeba traktować w kontekście szansy. Sądzę, że działania wicepremiera Morawieckiego uwiarygadniają tę szansę.

Marek Szuszkiewicz z KNF dodaje, że jedynymi, którzy stracą, mogą okazać się Brytyjczycy. Reszta powinna zyskać. - Wielka Brytania w chwili wyjścia z Unii staje się krajem trzecim. Wszystkie paszporty unijne nagle przestaną być ważne – przypomina. Jego zdaniem brytyjskie firmy będą przenosić się Do Europy Kontynentalnej.

*

- Rodzi się problem zanikającej dywersyfikacji pozyskania kapitału przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Rynek kapitałowy jest zdominowany przez banki. Czy URK pomoże nam w zmianie tych proporcji? Czy firmy krajów Europy Środkowo – Wschodniej, po stworzeniu URK, nie zaczną się cofać? - zastanawia się Marek Szuszkiewicz, dyrektor departamentu firm inwestycyjnych i infrastruktury rynku kapitałowego, Komisja Nadzoru Finansowego.

*

Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW, odnośnie stworzenia Unii Rynków Kapitałowych: - Jako KDPW zdajemy sobie sprawy, że emitent będzie mógł się zarejestrować w którymkolwiek depozycie. Każdy podmiot z Unii Europejskiej, o ile będzie w stanie rozwijać biznes, będzie chciał działać w innych krajach Wspólnoty. Konkurencja będzie się urzeczywistniała na każdym obszarze rynku kapitałowego. Trzeba się do tego przygotować.

*

Sławomir Panasiuk, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych: - Polskie start-upy łatwiej się rejestrują w Szwajcarii, czy w Dolinie Krzemowej, a nie w Polsce. A największe sukcesy odnoszą te rejestrowane w Szwajcarii. Trzeba dostosować przepisy do tego, aby tego typu podmioty miały u nas jak najbardziej dogodne warunki. Jest duże pole do popisu.

*

Rozpoczął się panel dyskusyjny na temat wyzwań i zagrożeń dla uczestników polskiego rynku kapitałowego.

Jacek Kubas, Principal, Local Currency and Capital Market, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju: - GPW mogłaby skorzystać na otwarciu platformy crowdfundingowej.

*

Tomasz Bardziłowski,wiceprezes Vestor DM o regulacjach:

- To giełda powinna lobbować, przy tworzeniu regulacji na szczeblu europejskim na naszego rzecz rynku kapitałowego. Co robi giełda oprócz tego, że zapewnia nam serwery?

*

Podczas dyskusji został poruszony temat wcielania domów maklerskich w struktury banku. Filip Paszke z DM PKO BP:

- Można to zrobić dobrze, albo źle, i takie sytuacje obserwujemy na rynku. Dla nas ta tendencja jest szansą. Widzimy odpływ klientów z biur, które źle podeszły do tematu.

*

Witold Stępień:

- Musimy zadbać aby rynek był większy, abyśmy mogli prosperować. Aby rynek mógł rosnąć trzeba zadbać o prestiż giełdy.

*

Piotr Teleon, dyrektor w CDM Pekao:

- Stawka 0,13 proc. (ostatnio zaoferowane przez DM BPS – red. ) to jest dumping.

*

Filip Paszke, dyrektor DM PKO BP zwraca uwagę, że problemem branży maklerskiej jest nie tylko cena.

- Podstawowym problemem jest to, że nie potrafimy zwiększyć bazy klientów. Coraz trudniej jest osiągnąć masę krytyczną, która zapewnia rentowność. Pytaniem jest też to, jakie innowacyjne rozwiązania zaproponowały w ostatnim czasie domy maklerskie.

*

Witold Stępień, prezes DM Banku Handlowego:

- Presja na ceny jest cały czas. Czujemy to i to jest obecne od lat. Kilka lat temu prowizja była zdecydowanie większa.

*

Grzegorz Zawada, członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju:

- Obserwujemy działania autodestrukcyjne branży maklerskiej. Warto się zastanowić czy przypadkiem nie dopada nas co jakiś czas wojna cenowa w branży?

*

Sobotnią część zaczynamy od dyskusji na temat kondycji domów maklerskich.

Mateusz Walewski, ekonomista w firmie doradczej PwC.

- Na skutek serii nowych regulacji z ostatnich lat koszty działalności maklerskiej istotnie wzrosły. Regulacje to około 40 proc. wzrostu kosztów działalności maklerskiej w ostatnich latach.

- Znaczna część regulacji mogłaby być mniej uciążliwa - podkreśla Walewski.

*

Za chwilę rozpoczyna się drugi dzień konferencji Izby Domów Maklerskich. Na początek jednak krótka relacja ze stoku narciarskiego. Po raz kolejny mistrzostwa rynku kapitałowego w slalomie gigancie wygrał prezes Izby Domów Maklerskich (chociaż wczoraj niektórzy awansowali go już na prezydenta) Waldemar Markiewicz. Jak się więc okazało udźwignął presję faworyta.

Eventy
XII Kongres EFPA za nami. Cyfryzacja świata a rola doradcy
Eventy
Finał konkursu CFA Institute Research Challenge
Eventy
Powiew optymizmu z Bukowiny Tatrzańskiej
Eventy
Święto rynku kapitałowego w Bukowinie - live
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów