Święto rynku kapitałowego w Bukowinie - live

Trwa konferencja Izby Domów Maklerskich. Sala pęka w szwach. Bogata reprezentacja urzędów państwowych.

Publikacja: 10.03.2017 15:07

Święto rynku kapitałowego w Bukowinie - live

Foto: Archiwum

W ocenie prelegentów programy akcjonariatu pracowniczego, koncepcji wpisanej w programie wicepremiera Mateusza Morawieckiego stworzą zamożną grupę Polaków. - Biorąc pod uwagę szeroko zakrojony program inwestycyjny, potrzebujemy kapitału. Wspieranie zamożności Polaków jest konieczne, aby byli zdolni inwestować. Kapitału potrzebuje m.in. energetyka i pojawia się problem długoterminowego inwestora, przynajmniej na 10 lat - zdradza Marek Wadowski.

 

Gdy już powstaną IKZE z OFE, to na jakich zasadach będzie określana polityka inwestycyjna funduszy? Odpowiada Paweł Borys, prezes PFR "Planowany jest 7-letni okres przejściowy, musimy zadbać o te 100 mld zł zainwestowanych na GPW. Po tym okresie polityka inwestycyjna zostanie uwolniona."

 

Czy jeśli ktoś ma już IKZE to po zamianie OFE na TFI będzie miał dwa konta? Paweł Borys nie zna jeszcze dokładnej odpowiedzi.

 

Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych chce zachęcać Polaków do oszczędzania przez ożywienie i usprawnieni IKE i IKZE, m.in. ułatwienie oszczędzania dla osób nieletnich, dzieci.

 

Pytanie, czy napływy wielkości 2, 3 może 4 proc., a w kiedyś w przyszłości 7 proc., o czym mówił prezes Paweł Borys, rzeczywiście będą miały wpływ na rynek kapitałowy. Jeśli chcemy, żeby miały, to muszą rosnąć szybciej - twierdzi Piotr Prażmo, przewodniczący Rady Izby Domów Maklerskich.

 

Tego typu rozwiązania, jak PPE, mogą być szczególnie istotne w małych firmach. Skłonią Polaków do oszczędzania - ocenia Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds.finansów w Tauronie.

 

- Na GPW trwa hossa, ponieważ inwestorzy odczuli ulgę w związku z wyjaśnieniem kwestii OFE - twierdzi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

 

Czym się będą różnić od OFE Pracownicze Programy Emerytalne? Odpowiada Paweł Borys: "OFE było obowiązkowe i de facto publiczne. Nigdy nie zdefiniowano systemu wypłat. Tu mówimy o systemie dobrowolnym i w pełni prywatnym. To ogromna różnica biorąc pod uwagę doświadczenia z OFE. Nie ma złożenia, że te środki potem będą musiały trafić do ZUS-u. Myślimy o tym, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego Polacy nie mogli wypłacić wszystkich środków po osiągnięciu wieku emerytalnego"

 

Dzięki tym rozwiązaniom warszawską giełdę będzie zasilać rocznie 4-7 mld zł. To jest ten impuls, który może otrzymać rynek akcji. Jednocześnie może rozwinąć się rynek obligacji korporacyjnych i pogłębi się rynek obligacji skarbowych. Na tym etapie nie zakładamy włączenia do tego programu sektora publicznego. Celem jest, aby prywatny sektor, III-filarowy, był powszechny. W perspektywie trzech lat możemy być w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o np. przepływy na rynku kapitałowym - szacuje Paweł Borys, PFR.

 

Potrzebne są ograniczenia, jeśli chodzi o dostępność tych środków, aby nie dopuścić do wypłat z kont - dodał Paweł Borys.

 

OFE zostaną przekształcone w TFI, a jednostki zostaną przekształcone w jednostki indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego w 75 proc., reszta środków popłynie do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Nie chcemy dopuścić do odpływu kapitału z funduszy - zaznacza Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

Z czasem przedsiębiorstwa współfinansowane przez PFR, na dalszym etapie rozwoju, będą potrzebowały większych inwestycji, czemu służyć będzie Program Budowy Kapitału. Jesteśmy przekonani, że stworzenie tych dwóch inicjatyw będzie nie tylko dużym impulsem dla rynku lokalnego, ale i warszawskiej giełdy - ocenia Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

Z końcem ubiegłego roku, w ramach funduszów venture capital, uruchomiliśmy pięć rodzajów funduszów. Pokryjemy w ten sposób praktycznie wszystkie segmenty rynku kapitałowego na wczesnym etapie finansowania przedsiębiorstw - mówił Paweł Borys, PFR.

 

PFR chce być postrzegana jako część rynku kapitałowego, ma go wzmacniać i uzupełniać. Zależy nam na budowie kompletnego rynku finansowania - podkreśla Paweł Borys, Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

Oprócz promowania oszczędności długoterminowych, trzeba promować ryzyko. Trzeba ograniczyć, albo wręcz zlikwidować podatek Belki - apeluje Waldemar Markiewicz, prezes IDM. O tym ile inwestorzy indywidualni oddadzą fiskusowi z tytułu podatku Belki z zysków za 2016 r. będzie można przeczytać w sobotnim Parkiecie.

*

- Musimy wykształcić w społeczeństwie nawyk długoterminowego oszczędzania także poprzez giełdę, poprzez odpowiednie instrumenty. Służyć temu mogą m.in. REIT –y - to głos Małgorzaty Zaleskiej, prezes GPW.

*

Mocna teza prezesa Jagiełły, który stwierdził, że giełda nie jest dla masowej grupy inwestorów indywidualnych.

- Proporcje, które były w poprzednich latach, jeśli chodzi o udział inwestorów indywidualnych na giełdzie, były wyrazem nienormalności niż normalności - stwierdził.

Riposta Witolda Słowika. - Uważam, że giełda w jakimś zakresie jest dla inwestorów indywidualnych, może nie na masową skalę. Nie zgadzam się z tezą, że tylko fanatycy są inwestorami. Udział inwestorów indywidualnych jest zbyt mały - powiedział.

*

Prezes IDM Waldemar Markiewicz awansowany na prezydenta przez Zbigniewa Jagiełło, szefa PKO BP. -Jesteśmy na takim etapie, że warto się zastanowić, nad stworzeniem jednej izby, aby zajmowała się ona rynkiem kapitałowym.

*

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP:

Wydaje mi się, że jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji, widzę więcej pozytywów. Przed nami dobra decyzja przesunięcia II filaru w III. Rodzi to pewne ryzyko, ale decyzja może być korzystna dla całej gospodarki.

*

Monika Kośko, wiceprezes Ursusa:

Jako spółka jesteśmy bardzo zadowoleni z obecności na rynku kapitałowym. Pozyskaliśmy ogromne zastrzyki kapitału, dzięki którym udało nam się przekształcić spółkę w prężnie działające przedsiębiorstwo wcześniej będące bliskie bankructwa.

*

Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych:

Musimy myśleć jak zwiększać skalę rynku kapitałowego, wtedy zyskamy wszyscy. Potrzeba nam strategii budowy tej skali.

*

Prezes Małgorzata Zaleska:

Myśmy zrobili ten wynik dlatego, że istotnie cięliśmy nasze koszty usług, osobowych i zewnętrznych. Nie robiliśmy tego wyniku kosztem rynku. Opłaty obniżyliśmy w zeszłym roku o ponad 20 proc.

*

Minister Witold Słowik:

- Nie jest dobrze, gdy giełda maksymalizuje zysk, a biura maklerskie zarabiają coraz mniej. Jeżeli przez znaczną cześć ubiegłego roku GPW zarabiała, a biura maklerskie traciły, to w moim odczuciu nie jest to dobra sytuacja.

Małgorzata Zaleska, prezes GPW:

Sytuacja na rynku kapitałowym istotnie się poprawiła. Można powiedzieć, że mamy hossę, rozpoczętą przez inwestorów zagranicznych, potem dołączyli krajowi, coraz silniej zaczynają wracać też inwestorzy indywidualni. Ubiegły rok był dla spółki GPW wyjątkowy, osiągnęliśmy najwyższy w historii zysk operacyjny, m.in. dzięki ograniczaniu kosztów.

*

Kilka najważniejszych przesłań z wystąpienia premiera Morawieckiego.

- Musimy rozwijać rynek kapitałowy. - Przy wprowadzaniu regulacji musimy uważać, aby nie być bardziej papieskim od papieża. - Chcemy odbudować znaczenie Rady Rozwoju Rynku Finansowego. - Szykowane zmiany w OFE mają być kolejny etapem budowania silnego rynku kapitałowego. - Program "Mieszkanie plus" może być silnym impulsem do dalszego rozwoju rynku kapitałowego. Należy przede wszystkim stworzyć mechanizmy do finansowania tego projektu. - Na rzeczywistość należy patrzeć przez inny pryzmat. Zbyt mocno koncentrujemy się na sobie, na domach maklerskich, na rynku kapitałowym, a za mało jest służebności, a każdy działający na rynku powinien przede wszystkim pełnić funkcję służebną.

*

Minister Witold Słowik: - Jesteśmy w czasach przełomu. Z jednej strony powróciła hossa na GPW. Z drugiej strony jest w dalszym ciągu szereg barier do pokonania. Przyjęta w lutym strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, gdzie jest też zawarta droga rozwoju rynku kapitałowego, pozwoli na poprawę tej sytuacji. Jednak jest jeszcze sporo negatywnych elementów. Ubiegły rok nie można zaliczyć do udanych. Co prawda WIG wzrósł, ale w regionie wzrosty były większe. Giełda powinna być przede wszystkim infrastrukturą dla rynku, a jako spółka wytarzać dochody. Sytuacja jest średnia.

*

Optymistyczne zapewnienia premiera Morawieckiego. - W ramach SOR budowa strategii rynków kapitałowych jest niezwykle ważna. Widzimy potrzebę wzmocnienia rynku kapitałowego.

*

Chcemy odbudować znaczenie Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Chcemy aby legislacja powstawała na bieżąco - stwierdził Morawiecki.

*

Jest już na konferencji wicepremier Mateusz Morawiecki. Już na początku zaznaczył, że nie ma dojrzałego kraju który odniósłby sukces, a jednocześnie nie miałby rozwiniętych rynków: finansowego i kapitałowego. Wszyscy w naszym ministerstwie zdają sobie z tego sprawę.

*

Waldemar Markiewicz, szef Izby Domów Maklerskich: nie będzie silnej gospodarki bez mocnej branży maklerskiej. Cały rynek kapitałowy popiera plan długoterminowych oszczędności wicepremiera Morawieckiego. Wierzę, że ta konferencja będzie nowym etapem rozwoju rynku kapitałowego.

*

Na pierwszy ogień idzie Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Czym zaskoczy maklerów i innych przedstawicieli rynku kapitałowego?

- W branży kapitałowej obecnie mamy do czynienia z dwoma zjawiskami. Pierwsze to zmiany, era zmian, drugie zjawisko to z kolei zmiana ery. Patrząc na to, co dzieje się w sferze regulacji i innowacyjnych usług finansowych możemy mówić o zmianie ery, co jest bardzo istotne dla takiej instytucji, jak nadzór - mówi.

Nowe regulacje są sporym wyzwaniem. Implementujemy unijne dyrektywy do polskiego prawa, ale przyznaję, że jest to duże wyzwanie. Przykładem zmian w prawie mogą być rozporządzenie ws. krótkiej sprzedaży, czy choćby dyrektywa MAR. Z przykrością zauważam, że te regulacje są przystosowane do rozwiniętych rynków zachodnich, ale nie uwzględniają np. polskich realiów, nie uwzględniają praktyki tworzenia prawa u nas."

"Chcemy, aby nasz urząd był kanałem transmisyjnym między rynkiem a regulatorem. Chciałbym zaapelować do domów maklerskich, że wciąż istnieje pole do dyskusji, jeśli chodzi o wdrożenie dyrektywy MIFID II." "Chcemy jak najszerzej, publicznie konsultować nasze pomysły, dialog jest dla nas bardzo ważny. Nie przesądzajmy tego, jak będą wyglądać regulacje MIFID II, jesteśmy gotowi do dyskusji."

"Zapewniam, że KNF będzie ostrożnie stosował nowe prawo. Na pewno sankcje dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dopuszczą się naruszeń niemających poważnego wpływu na rynek, nie będą odpowiadały maksymalnym wartościom i będą proporcjonalne do wielkości firm."

"Odnosząc się do pomysłów przyciągania emitentów z zagranicy chcę zaznaczyć, że ten proces jest przez nas kontrolowany. Warto wyrazić obawę wobec krajów spoza UE. Powinniśmy szukać równowagi. Odpowiedzmy sobie na pytanie o ryzyko wynikające z dopuszczenia na nasz rynek takich krajów, czy to nie jest zagrożenie? Czy nie będzie podminowywać zaufania do rynku? Chcemy dbać o jakość rynku."

"Dla mnie priorytetem jest słuchanie potrzeb rynku kapitałowego. Chodzi nam głównie o zapewnienie przejrzystości tego rynku. Bardzo ważny jest dialog. Mam nadzieję, że rozmów z przedstawicielami rynku, domami maklerskimi, będzie coraz więcej. Jesteście sensem naszego istnienia. Naszą misję chcemy kontynuować w sposób przede wszystkim skuteczny i konsekwentny. Będziemy wspierać szczególnie te podmioty, które są wobec nas uczciwe. Zależy nam na państwa dobru."

*

Jaka jest kondycja rynku kapitałowego? Czy może on liczyć na wsparcie rządu? Jaka przyszłość czeka branżę maklerską?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestniczy rozpoczętej w piątek w Bukowinie Tatrzańskiej konferencji Izby Domów Maklerskich.

Rozpoczynamy relację na żywo!

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestniczy rozpoczętej w piątek w Bukowinie Tatrzańskiej konferencji Izby Domów Maklerskich.

Rozpoczynamy relację na żywo!

Na pierwszy ogień idzie Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Czym zaskoczy maklerów i innych przedstawicieli rynku kapitałowego?

Eventy
XII Kongres EFPA za nami. Cyfryzacja świata a rola doradcy
Eventy
Finał konkursu CFA Institute Research Challenge
Eventy
Powiew optymizmu z Bukowiny Tatrzańskiej