Jeśli chodzi o badane kraje, jest to najwyższy poziom, rynkowa średnia wyniosła 21 proc. Tylko nieznacznie mniejszym powodzeniem od mebli wśród konsumentów kupujących online cieszą się inne akcesoria, narzędzia czy oferta marketów DIY.

W Polsce można się spodziewać znacznego wzrostu tych kategorii, ponieważ z e-sklepami ruszają kolejne znane marki. Od lutego meble online sprzedaje IKEA, na razie w okolicy swoich sklepów stacjonarnych; projekt wystartował pod koniec 2016 r. we Wrocławiu. – Podjęliśmy decyzję, aby internetową sprzedaż mebli wprowadzić początkowo w jednym regionie, a następnie rozwijać ją w kolejnych. Zwiększając w ten sposób zasięg, możemy zadbać o wysoką jakość – mówi Monika Zielińska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży wielokanałowej w Polsce.

E-sklep z pełną ofertą ma wystartować do końca roku, podobnie jak szwedzkiej sieci Jula, oferującej towary od domowych akcesoriów po narzędzia czy odzież. – Trwają prace nad tym, aby od początku oferta w sklepie internetowym była prawie pełna, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi ograniczeń logistycznych – wyjaśnia Magdalena Podlaska, rzecznik Juli. – Data otwarcia nie jest jeszcze ostatecznie ustalona, trwają intensywne prace nad uruchomieniem, sklep internetowy zostanie otwarty w 2017 r. – dodaje.

Zamówienia z dostawą uruchomiła też sieć Castorama. – Zagwarantowaliśmy internetowy dostęp do zakupu i dostawy ponad 50 tys. produktów. Zapewniamy naszym klientom dowóz nawet materiałów budowlanych – mówi Michał Russak, dyrektor ds. rozwoju technologii internetowych Castorama Polska.