Umiarkowany optymizm został podtrzymany

WIG20 w ostatnim czasie notował zwyżkę, której skala pozwala oczekiwać kontynuacji. Ta kontynuacja miałaby się pojawić, po wykreśleniu korekty, które to kreślenie właśnie trwa i zabrało praktycznie cały ostatni tydzień.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:55 Publikacja: 05.12.2016 05:00

Trzeba przyznać, że nasz rynek zachował się spokojnie w sytuacji, gdy niemiecki DAX wyszedł dołem z trzytygodniowej konsolidacji. Jest to pocieszające, bo zdaje się potwierdzać wcześniejsze przypuszczenie, że podaż na polskim rynku ma ograniczony potencjał za sprawą utrzymujących się kiepskich nastrojów. Nastroje się nieznacznie poprawiły, ale nie na tyle, by te wnioski rewidować. Wciąż zwyżka wydaje się mieć większy potencjał.

W sferze makro tydzień rozpocznie się od publikacji wskaźników PMI dla sektorów usług najważniejszych gospodarek świata. Tym wskaźnikom towarzyszyć będzie informacja o dynamice sprzedaży detalicznej w strefie euro, a po południu poznamy amerykański wskaźnik ISM dla usług.

Początek miesiąca przynosi nam zwykle dane o sytuacji w niemieckim przemyśle. We wtorek przed rozpoczęciem notowań opublikowana zostanie dynamika zamówień w tymże przemyśle, a dzień później poznamy dynamikę produkcji przemysłowej. W związku z tym, że gospodarka polska jest mocno związana z aktywnością niemieckiej, te dane warto śledzić w kontekście potencjału zamówień eksportowych, które ostatnio nie błysnęły. Już w trakcie sesji poznamy zrewidowane dane o zmianie PKB w III kwartale w strefie euro, a po południu pojawią się dane o wydajności pracy w USA, a także wyniku Stanów Zjednoczonych w wymianie handlowej z zagranicą. Przed końcem naszej sesji poznamy jeszcze dane o zamówieniach w przemyśle amerykańskim.

W środę posiedzenie zakończy Rada Polityki Pieniężnej. Nie ma szans, aby doszło do jakichś zmian parametrów monetarnych, ale być może w komunikacie będzie można znaleźć ślady niepokoju części członków ostatnimi publikacjami z realnej sfery gospodarki, ale nie sądzę, by rada miała reagować jakoś szczególnie żywiołowo. Poza tym przed południem poznamy dane o brytyjskiej produkcji przemysłowej.

W czwartek dzień w Europie rozpocznie się od analizy danych o wyniku Chin w handlu międzynarodowym oraz o tempie wzrostu gospodarczego w Japonii w III kwartale (rewizja niezłych wstępnych danych). W trakcie sesji skupimy się na informacjach z posiedzenia Rady Prezesów ECB (pojawią się nowe projekcje).

W końcówce tygodnia przyjrzymy się inflacji w Chinach, wymianie handlowej Niemiec oraz danym o nastrojach amerykańskich konsumentów.

Giełda
Powiew stagflacyjnego scenariusza i rozczarowujące prognozy spółek powodują spadki
Giełda
Podwójny szczyt straszy na wykresie WIG20
Giełda
Poziom 2500 pkt znów odpycha WIG20
Giełda
Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach
Giełda
WIG20 w konsolidacji na szczycie hossy
Giełda
WIG20 nie może poradzić sobie z poziomem 2500 pkt