Rozpędzona konsumpcja gospodarce nie wystarcza

Konsumpcja rośnie najszybciej od początku 2009 r., ale wzrost gospodarczy hamuje wskutek pogłębiającego się załamania inwestycji. Ten kwartał może być nawet gorszy, od poprzedniego.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:57 Publikacja: 30.11.2016 10:08

Rozpędzona konsumpcja gospodarce nie wystarcza

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W środę GUS przedstawił dane dotyczące struktury wzrostu gospodarki w III kwartale. Potwierdził przy tym, że produkt krajowy brutto powiększył się w tym okresie o 2,5 proc. rok do roku. To najsłabszy wynik od trzech lat. W II kwartale wzrost PKB wyniósł 3,1 proc. rok do roku, a w III kwartale 2015 r. aż 3,7 proc.

Główną przyczyną spowolnienia wzrostu PKB jest załamanie w inwestycjach. Nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się w III kwartale już trzeci raz z rzędu, tym razem o 7,7 proc. rok do roku, po zniżce o 5 proc. w II kwartale. Tak głęboki spadek inwestycji ostatnio w Polsce odnotowano w I kwartale 2010 r.

Załamanie w inwestycjach odjęło od rocznego tempa wzrostu PKB w III kwartale 1,4 pkt proc., w porównaniu do 0,9 pkt proc. w II kwartale i 0,3 pkt proc. w I kwartale. Co więcej, w III kwartale negatywnie na wzrost gospodarki wpływały też wyniki handlu. Saldo obrotów z zagranicą odjęło od dynamiki PKB 0,3 pkt proc., podczas gdy w II kwartale dodało aż 1 pkt proc. To wynik wyraźnego wyhamowania wzrostu eksportu (do 6,8 proc. rok do roku, po 11,4 proc. w poprzednim kwartale) i mniejszego spadku tempa wzrostu importu (do 7,8 proc. rok do roku, po 10 proc. w II kwartale).

Jedynym motorem wzrostu polskiej gospodarki jest obecnie krajowy popyt konsumpcyjny. Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych zwiększyły się w III kwartale o 3,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 3,3 proc. w II kwartale. Tak szybko nie rosły od I kwartału 2009 r. Konsumpcję gospodarstw domowych napędza bardzo dobra koniunktura na rynku pracy oraz program 500+, dodatkowo zwiększający dochody rodzin. W efekcie wzrost konsumpcji dodał do rocznej dynamiki PKB w III kwartale aż 2,3 pkt proc. Gdy w kwietniu br. program 500+ wchodził w życie, ekonomiści spodziewali się jednak, że jego wpływ na konsumpcję będzie jeszcze wyraźniejszy.

Zdaniem ekonomistów, bieżący kwartał przyniesie dalsze hamowanie wzrostu gospodarki. Przemawia za tym choćby wysoka baza odniesienia sprzed roku. W IV kwartale ub.r., jak wynika ze zrewidowanych w środę danych GUS, PKB powiększył się aż o 4,6 proc. rok do roku. Pierwsze miesięczne dane za IV kw. br. wskazują m.in., że pogłębia się załamanie w inwestycjach.

Zdaniem ekonomistów mBanku, zwycięzców konkursu prognostycznego „Parkietu" w 2015 r., w bieżącym kwartale polska gospodarka powiększy się o zaledwie 1,7 proc. rok do roku.

Gospodarka krajowa
Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi
Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić
Gospodarka krajowa
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka krajowa
Nie ma chętnych do władz PFR?
Gospodarka krajowa
Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę