NWZA zwołano na 29 listopada. „Proponowana zmiana statutu zakłada wprowadzenie ograniczenia w wykonywaniu prawa głosu w sytuacji przekroczenia przez akcjonariusza (lub grupę akcjonariuszy) progu 20 proc. ogólnej liczby głosów. Przedmiotowe ograniczenie będzie mogło zostać zniesione jedynie w wyniku złożenia przez ten podmiot (lub podmioty) oferty nabycia wszystkich pozostałych akcji, po określonej cenie oraz przekroczenie progu 50 proc. ogólnej liczby głosów w ramach takiego wezwania" – czytamy w uzasadnieniu zarządu do projektu uchwały.

Jednocześnie zarząd podkreśla, że warunek przekroczenia progu 50 proc. ma zwiększyć szanse na atrakcyjność proponowanej w wezwaniu ceny, co tym samym umożliwi podjęcie przez akcjonariuszy mniejszościowych racjonalnej decyzji, co do sprzedaży swoich akcji.

„Wskazać także należy, że proponowana zmiana statutu ma na celu ochronę i zapewnienie należytego poszanowania interesów wszystkich akcjonariuszy w razie potencjalnego pojawienia się w akcjonariacie spółki znaczącego inwestora, w sytuacji w której inwestor taki nie będzie gotów zaproponować wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom godziwej ceny za akcje Spółki. W takim przypadku proponowane zapisy statutu powodują istotne zmniejszenie ryzyka chaosu i ewentualnej konfrontacji w akcjonariacie, w przypadku gdy cele nowego inwestora byłyby rozbieżne z dotychczasową wizją i strategią rozwoju oraz kluczowymi wartościami i zasadami, które przyświecają spółce od jej powstania" – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie CD Projekt przypomina, że obowiązkowa oferta nabycia wszystkich akcji od akcjonariuszy mniejszościowych w przypadku przejęcia kontroli nad spółką nie jest rozwiązaniem nowym. Wręcz przeciwnie, jest ona dorobkiem systemów prawnych Europy Zachodniej, które potrzebę ochrony akcjonariuszy mniejszościowych w przypadku zmian kontroli dostrzegły już w XX wieku, jak chociażby Wielka Brytania, która pierwsze tego typu gwarancje wprowadziła na początku lat 70.