Zastój w usługach, ale przemysł ma się dobrze

Wzrost gospodarczy w strefie euro nieco we wrześniu wyhamował. To efekt gorszej koniunktury w sektorze usługowym.

Publikacja: 23.09.2016 12:41

Zastój w usługach, ale przemysł ma się dobrze

Foto: Bloomberg

Takie wnioski nasuwają wstępne odczyty wskaźników PMI dla eurolandu i największych gospodarek tego bloku walutowego.

W strefie euro zbiorczy PMI dla sektorów usługowego i przemysłowego spadł do 52,6 pkt., z 52,9 pkt. w sierpniu. To już druga z rzędu zniżka tego wskaźnika, obliczanego przez firmę Markit Economics na podstawie ankiety wśród menedżerów przedsiębiorstw. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 52,8 pkt.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt. oznacza, że gospodarka się rozwija, a dystans od tej granicy to miara tempa rozwoju. We wrześniu było ono, jak wynika z piątkowych danych, najniższe od lutego 2015 r.

Przyczyną hamowania gospodarki eurolandu jest spowolnienie w sektorze usługowym. PMI w tym sektorze spadł do 52,1 pkt., z 52,8 pkt. we wrześniu. Jednocześnie ten barometr koniunktury w sektorze przemysłowym wzrósł do 52,6 pkt z 51,7 pkt w sierpniu. W Niemczech zbiorczy PMI obniżył się do 52,7 pkt. z 53,3 pkt w sierpniu. Ekonomiści spodziewali się tymczasem jego zwyżki do 53,6 pkt. Podobnie jak w całym eurolandzie, wyhamował wzrost aktywności w sektorze usługowym (spadek PMI do najniższego od niemal czterech lat poziomu 50,6 pkt, z 51,7 pkt w sierpniu), ale przyspieszył rozwój sektora przemysłowego (wzrost PMI we wrześniu do 54,3 pkt, z 53,6 pkt. miesiąc wcześniej). - Te dane sugerują, że niemiecka gospodarka hamuje wskutek wyraźnego osłabienia popytu wewnętrznego. Sektor przemysłowy radzi sobie lepiej, bo rosną zamówienia eksportowe – tłumaczy Claus Vistesen, główny ekonomista ds. strefy euro w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Jedna trzecia naszego eksportu towarów trafia bowiem do Niemiec, w dużej są to komponenty do produktów eksportowanych przez tamtejsze firmy.

Vistesen wskazuje jednak, że ostatnie odczyty PMI w Niemczech są podejrzane. Wyłania się z nich odmienny obraz gospodarki, niż z wskaźników koniunktory instytutu Ifo. Te ostatnie sugerują, że nad Renem hamuje sektor przemysłowy, usługi zaś mają się dobrze. We Francji, drugiej co do wielkości gospodarki strefy euro, zbiorczy PMI wzrósł we wrześniu do 53,3 pkt, z 51,9 pkt miesiąc wcześniej. To najlepszy odczyt od lat, wyraźnie przewyższający medianę prognoz ekonomistów (51,8 pkt.). Motorem wzrostu francuskiej gospodarki jest sektor usługowy, gdzie PMI zwyżkował do 54,1 pkt., w porównaniu do 52,3 pkt. w sierpniu.

Wrześniowy odczyt PMI w Polsce (tylko dla sektora przemysłowego) Markit Economics opublikuje na początku października.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?