Szef Banku Grecji wcześniej wielokrotnie wchodził w spory z obecnym greckim rządem zdominowanym przez radykalnie lewicową partię Syriza.

Śledztwo, w ramach którego doszło do przeszukania, dotyczy wyprowadzania pieniędzy z Helleńskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób. Firma żony prezesa banku centralnego wykonywała usługi PR dla tego instytutu medycznego. Zaprzecza ona, by miała związki z nieprawidłowościami w Centrum. – Wszyscy rozumiemy, że prawdziwym celem jest mój mąż i że służy to określonym celom – twierdzi pani Nikolopoulou-Stournaras. Prezes Banku Grecji rozmawiał z premierem Aleksisem Ciprasem na temat tego śledztwa i wspólnie oświadczyli oni, że nie będzie ono miało wpływu na działalność systemu bankowego kraju. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że prezes banku centralnego od dłuższego czasu jest w złych relacjach z rządem.

Stournaras kieruje Bankiem Grecji od czerwca 2014 r. Mianował go na to stanowisko centroprawicowy rząd Antonisa Samarasa. Gdy w styczniu 2015 r. do władzy doszła Syriza, szef banku centralnego kontestował jej politykę. Politycy tej partii oskarżali go zaś o zbytnie sprzyjanie interesom zagranicznych wierzycieli oraz o zapewnienie parasola ochronnego bankom należącym do oligarchów. Gdy Stournaras został wezwany przez parlament na przesłuchanie w sprawie praktyk korupcyjnych niemieckiego koncernu Siemens, długo się opierał, twierdząc, że ma za dużo pracy. W zeszłym tygodniu doszło nowe zdarzenie – szef banku centralnego zablokował rządowe nominacje we władzach Attica Banku, jednego z małych pożyczkodawców. Oficjalnie nominacje te zostały zablokowane dlatego, że nie spełniały one nowych, zaostrzonych wymogów dotyczących zarządzania bankami.

Obecny szef greckiego banku centralnego był wcześniej związany z centroprawicową partią Nowa Demokracja, która mogłaby odebrać władzę Syrizie. Jako minister finansów w latach 2012–2014 podejmował wiele niepopularnych decyzji dotyczących podwyżek podatków i cięć fiskalnych. Wcześniej był m.in. jedną z osób przygotowujących wejście Grecji do strefy euro. W latach 1994–2000, jako przewodniczący Rady Doradców Ekonomicznych, pomagał kolejnym rządom tworzyć programy gospodarcze mające doprowadzić do akcesji. Zakończyło się to sukcesem, ale będącym zapowiedzią późniejszego kryzysu – Grecja została przyjęta do Eurolandu, mimo że nie do końca spełniała kryteria dotyczące akcesji. W latach 1998–2000 Stournaras kierował Biurem Zarządzania Długiem Publicznym, a w latach 2000–2004 był prezesem Emporiki Banku i zarazem wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Greckich Banków.