Konsorcjum powstało jako odpowiedź na potrzebę spełnienia najwyższego poziomu wymagań rozporządzenia dla państw w UE. - Jesteśmy przekonani, że będzie miało zasięg globalny, jako że popyt na wysoce bezpieczne rozwiązania cyfrowe nadal rośnie także poza Unią – podkreśla Asseco.

Eksperci zaznaczają, że podpisy elektroniczne bazujące na certyfikatach są najbardziej zaawansowaną i bezpieczną formą wyrażenia woli w postaci elektronicznej, coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa i rządy na całym świecie. Jednak używanie podpisów elektronicznych zgodnie z dotychczasowymi standardami bywa uciążliwym, czasochłonnym procesem, który na długi czas przykuwa ludzi do komputera. W wielu przypadkach do złożenia podpisu potrzebne jest użycie urządzenia fizycznego, takiego jak token USB lub czytnik i karta.

„Takie podejście nie spełnia rosnących oczekiwań konsumentów i przedsiębiorstw dotyczących prostych, a jednocześnie bezpiecznych rozwiązań, które działają w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu. Pomimo tego, że istnieją już rozwiązania podpisu elektronicznego w chmurze, to są one zamknięte, a ich funkcjonalność pokrywa tylko fragment wymagań klientów. Adobe jako lider i Asseco Data Systems jako członek-założyciel wraz z pozostałymi członkami konsorcjum współpracują w celu opracowania otwartego standardu, który stworzy nową możliwość składania podpisu elektronicznego na ponad siedmiu miliardach urządzeń mobilnych na całym świecie" – czytamy w komunikacie.

Nowy standard stworzony przez konsorcjum będzie miał zasadnicze znaczenie dla wspierania cyfrowej transformacji w biznesie w skali globalnej, dając każdemu dostęp do bezpiecznych rozwiązań podpisu elektronicznego. Po wdrożeniu, standard będzie korzystnie wpływał na procesy, gdzie kluczowa jest identyfikacja osoby podpisującej dokumenty, np. przy wnioskowaniu o świadczenia socjalne lub podpisywaniu umów kredytowych online.