Agora ma nowego udziałowca

Mający swoją siedzibę w Nowym Jorku fundusz inwestycyjny non-profit Media Development Investment Fund (MDIF)ma już ponad 8 proc. głosów na WZA Agory.

Aktualizacja: 07.06.2016 07:40 Publikacja: 07.06.2016 07:20

Agora ma nowego udziałowca

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Jak podała Agora w poniedziałkowy wieczór, MDIF oraz jego spółka zależna MDIF Media Holdings mają już 11,22 proc. jej kapitału zakładowego i 8,26 proc. głosów na WZA. Agora wiedziała, że trwają negocjacje MDIF z jej inwestorami finansowymi. Nie podała jednak tej informacji przed ujawnieniem, że ma nowego akcjonariusza, którzy przekroczył 5 proc. próg udziału. - W opinii spółki, opóźnienie przekazania powyższej informacji poufnej było uzasadnione z uwagi na fakt, iż przekazanie jej w tamtym czasie do publicznej wiadomości mogłoby wpłynąć na przebieg negocjacji i tym samym naruszyć słuszny interes spółki lub mogłoby w nieuzasadniony sposób wpływać na ocenę sytuacji i decyzje obecnych lub potencjalnych akcjonariuszy spółki – wytłumaczyła Agora w komunikacie.

Największymi udziałowcami finansowymi Agory były dotychczas: PTE PZU SA (11,72 proc. głosów na WZA), Nationale Nederlanden PTE (11,71 proc.) oraz Aegon PTE (5,07 proc. głosów).

Nie wiadomo na razie, czyje udziały skupił fundusz. Media spekulowały już o możliwych wycofaniu się z Agory PTE PZU po tym, jak w styczniu tego roku Dawid Jackiewicz, minister skarbu poinformował, że ma „duże wątpliwości, czy utrzymywanie tak dużego zaangażowania [PTE PZU –re.] w tej spółce [Agorz – red.] ma sens". - W mojej ocenie była to decyzja ratunkowa, mająca na celu nie tyle dobro inwestora, ile ratowanie spółki medialnej – mówił też minister w wywiadzie, jaki opublikował tygodnik „wSieci".

MDIF to fundusz w Polsce szerzej nieznany. Z jego strony internetowej wynika, że specjalizuje się w „zapewnianiu finansowania i wsparcia technicznego niezależnym biznesom newsowym i informacyjnym w czasach zmieniającego się otoczenia, pomagając im w osiągnięciu finansowej równowagi". – Inwestujemy w media, które produkują newsy, informacje oraz umożliwiają debatę, która umożliwia budowanie wolnych, dobrze prosperujących społeczeństw – podaje fundusz na swojej stronie www. Jak informuje, jest przedsięwzięciem non-profit  i od 1996 roku zainwestował 133,8 mln dol. w 108 biznesach w 38 krajach. Fundusz działa od 1995 roku, założyli go serbska dziennikarka Sasa Vucinic i Stuart Auerbach – były dziennikarz i korespondent „The Washington Post". Pierwszej pożyczki fundusz udzielił słowackiej gazecie „SME".

Wśród firm, które wspierają fundusz są zarówno inwestorzy stricte finansowi, jak i organizacje wspierające media. MDIF przyznaje się także do pozafinansowego wsparcia od Holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju czy bardzo znanej w branży mediowej organizacji WAN-IFRA zrzeszającej wydawców gazet z całego świata.

Lokalnym smaczkiem na liście podmiotów wspierających MDIF radą jest... Grupa Polsat. Wśród menedżerów zarządzających funduszem też jest polski akcent – za inwestycje odpowiada m.in. Polka - Anna Maria Kryńska. W MDIF pracuje od 1997 roku, zanim trafiła tam, pracowała m.in. dla funduszu X NFI Foksal, Ciechu i w Banku Handlowym.

Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji
Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali
Technologie
Woodpecker przygotowany do przeprowadzki