Przecena jena, ropy naftowej, złota i srebra. Zwyżki na giełdach

W segmencie walut pewniakiem do czerwcowego osłabienia jest japoński jen. Na rynku surowców tanieć będą ropa naftowa, złoto i srebro. Dobre perspektywy mają przed sobą światowe giełdy akcji.

Publikacja: 03.06.2016 14:00

Przecena jena, ropy naftowej, złota i srebra. Zwyżki na giełdach

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

Topniejące wyceny akcji na GPW przy bardzo ograniczonej możliwości zarabiania na spadkach to argument, który skłania wiele osób do lokowania środków na rynku forex i CFD. Z myślą o takich inwestorach „Parkiet" publikuje comiesięczne portfele foreksowe. W maju czterech z dziewięciu analityków tworzących autorskie strategie osiągnęło zysk. Liderem rankingu został Kamil Maliszewski z DM mBanku + 6,21 proc. (wszystkie stopy zwrotu podawane w artykule nie uwzględniają efektu dźwigni finansowej – red.). Drugie miejsce na podium z wynikiem + 3,95 proc. zajął Krzysztof Wańczyk z ING Securities, a trzecie zespół DM BOŚ (Marek Rogalski, Dorota Sierakowska, Michał Pietrzyca), który zarobił 2,42 proc. Tyle historii i statystyk, pora wyjść w przód. Sprawdźmy więc, jak prezentują się czerwcowe portfele złożone z walut, surowców i indeksów.

Japoński jen na topie

W segmencie walut dość nieoczekiwanie największym zainteresowaniem cieszy się jen. W tym miesiącu aż pięciu analityków typuje pary powiązane z japońską walutą. Trzech analityków – Marcin Sulewski z Banku Zachodniego WBK, Colin Cieszynski z CMC Markets oraz Marcin Kiepas z Admiral Markets – oczekuje osłabienia jena względem dolara (long USD/JPY).

Powód? Eksperci wskazują na rozbieżności występujące w polityce pieniężnej prowadzonej przez Fed oraz Bank Japonii (BoJ). – Oczekiwane poluzowanie polityki monetarnej przez BoJ, przy możliwym zaostrzeniu retoryki przez Fed, powinny skutkować wzrostem notowań pary USD/JPY – wyjaśnia Kiepas. Podobnego zdania są Sulewski i Cieszynski.

Czerwcowej przeceny japońskiej waluty spodziewają się także dwaj inni eksperci – Marek Rogalski z zespołu DM BOŚ oraz Bartosz Sawicki z TMS Brokers. Obaj liczą na deprecjację jena na tle funta szterlinga.

– Jen może być słaby ze względu na kombinację oczekiwań związanych z kolejnymi działaniami rządu mającymi na celu wsparcie słabnącej gospodarki, a funt powinien jeszcze bardziej zyskać, jeżeli nie dojdzie do Brexitu – mówi Rogalski.

Ankietowani analitycy są podzieleni w kwestii oceny perspektyw złotego. Zdaniem Kamila Maliszewskiego polska waluta straci względem „zielonego". – Powrót inwestorów do dolara związany ze wzrostem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA wypchnie kurs USD/PLN w okolice 4 zł. W drugiej części miesiąca ponownie wzrosną natomiast obawy związane z ratingiem Polski. Pamiętajmy, że w lipcu rewizji oceny dokona agencja Fitch – tłumaczy ekspert DM mBanku. Tych obaw nie podziela Krzysztof Wańczyk. Według niego złoty umocni się zaraz po tym jak Fed, po raz kolejny, odwlecze decyzję dotyczącą podwyżki stóp.

Niższe ceny surowców

Analitycy wyjątkowo zgodnie oceniają perspektywy rynku surowców, na czele z ropą naftową. Obserwowany od połowy stycznia rajd, w następstwie którego cena baryłki podrożała prawie dwukrotnie, to jedna z największych niespodzianek tego roku. Jako że układ sił na rynku „czarnego złota" praktycznie się nie zmienił i wciąż produkuje się jej więcej, niż konsumuje, to wycena baryłki na poziomie 50 dolarów jest uznawana przez analityków za zbyt wysoką. Czterech ekspertów obstawia krótkie pozycje w kontraktach na ropę WTI/Brent. Jednym z typujących w ten sposób jest Kiepas. – Poziomy zbliżone do 50 dolarów jawią się jako okazja do zajęcia krótkiej pozycji. Cel na czerwiec to zejście notowań w okolice 44–45 dolarów – mówi analityk.

W opinii ekspertów na spadki cen skazane są także metale szlachetne, czyli złoto i srebro. – Maj był statystycznie najgorszym miesiącem dla srebra w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Co więcej, stało się ono relatywnie drogie w porównaniu ze złotem, co oznacza, że pierwszy z metali jest narażony na większą przecenę – uważa Cieszynski. – Na wzrost cen metali szlachetnych nie pozwoli zbliżające się widmo podwyżek stóp procentowych w USA. Spodziewamy się dynamicznego odwracania długiej pozycji spekulacyjnej oraz odpływu kapitału z funduszy ETF – argumentuje Sawicki. Sulewski dodaje, że presję na ceny metali szlachetnych będzie wywierać dalsza aprecjacja dolara.

Zwyżki na giełdach

Miesiąc temu niemal wszyscy analitycy zajęli krótkie pozycje na wskazanych przez siebie indeksach giełdowych. W czerwcu jest dokładnie na odwrót, siedmiu z dziewięciu ekspertów obstawia zwyżki notowań. Pochlebne recenzje zbiera japoński Nikkei 225. – W czerwcu indeksowi powinien sprzyjać słabszy jen wspierający akcje eksporterów, a także odłożenie w czasie podatku od sprzedaży, co może napędzać akcje spółek skoncentrowanych na rynku krajowym – przekonuje Cieszynski. Daniel Kostecki z HFT Brokers zwraca uwagę na korzystną sytuację techniczną. Na wykresie Nikkei 225 można zaobserwować formację odwróconej głowy z ramionami (oRGR). Korzystny „układ kresek" pojawił się także na wykresie niemieckiego DAX. – Frankfurcki indeks wykreował w maju impuls wstępujący do nowej fali wzrostowej w kierunku 11 432 pkt według zasięgów Fibonacciego. Aktywny układ formacji odwróconej głowy z ramionami (oRGR) i silne wsparcia 9598–9312 pkt tworzą bazę pod czerwcowe zwyżki – przekonuje Michał Pietrzyca z zespołu DM BOŚ.

Kolejnym kandydatem do zwyżek jest brytyjski FTSE 250. – Indeks średnich przedsiębiorstw skorzysta na rozwianiu obaw o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co więcej, analiza korekt z 2014 i 2016 r. wskazuje, że trwające od kilkunastu tygodni zwyżki dopiero się rozpędzają – argumentuje Bartosz Sawicki. Według Krzysztofa Wańczyka czerwiec będzie udanym miesiącem na giełdzie w Chinach. – Dobre dane makro z Państwa Środka wzbudzą nadzieje na utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu PKB, co może zmienić nastawienie inwestorów do chińskiego rynku akcji – wyjaśnia.

W tym miesiącu sprzeczne opinie zbiera jedynie giełda amerykańska oraz polska. Według Marcina Kiepasa w czerwcu WIG20 na trwałe zadomowi się poniżej poziomu 1800 pkt. Przeciwnego zdania jest Kamil Maliszewski. – Ostatnie miesiące były nieudane, głównie ze względu na czynniki wewnętrzne. Czerwiec ma jednak szansę przynieść w tym zakresie pewien oddech, a obawy dotyczące podwyżek stóp w USA w kontekście rynków wschodzących, w tym również GPW, są obecnie przesadzone – tłumaczy analityk DM mBanku.

[email protected]

Ośmiu ekspertów i ich czerwcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Daniel Kostecki, HFT Brokers

GBP/RUB

Z jednej strony zakładamy pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, co – pomimo już widocznego wzrostu wartości funta – powinno jeszcze bardziej wesprzeć tę walutę. Z drugiej strony, taniejąca ropa naftowa będzie ciążyć na notowaniach rosyjskiego rubla.

Ropa WTI

Przejściowe czynniki wspierające wzrost cen ropy zaczną zanikać (np. wznowienie pełnego wydobycia w Kanadzie). Na rynku nadal utrzymuje się nadpodaż, a przy 50 USD za baryłkę wydobycie w USA powinno się zwiększyć. Poziom ten może być istotną barierą dla byków.

Nikkei 225

Korzystny układ techniczny może wspierać zwyżki japońskiego indeksu, które obserwujemy od początku maja. Mowa tu o układzie odwróconej formacji głowy z ramionami oraz o potencjalnym wykończeniu korekty z wykresu dziennego.

Marcin Sulewski, Bank Zachodni WBK

USD/JPY

Rosnące szanse na czerwcową podwyżkę stóp Fedu mogą dalej umacniać dolara. Majowy ruch kursu w górę jest największy od końca 2015 r., co daje nadzieje na kontynuację zwyżek.

Złoto

Majowy spadek cen jest największy w trwającym od grudnia impulsie wzrostowym. W czerwcu dodatkową presję na surowce może wywierać kontynuacja aprecjacji dolara.

Dow Jones

Za zwyżkami przemawia sytuacja techniczna na wykresie. Wygląda na to, że tzw. fala czwarta w postaci korekty regularnej dobiegła końca. Przebicie 17 935 pkt otworzy drogę do ataku na kwietniowy szczyt w ramach fali piątej.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

GBP/JPY

Spodziewamy się „rajdu ulgi" funta po czerwcowym referendum na Wyspach. Wolny od balastu skrajnego pozycjonowania jen powinien tracić na wartości pod wpływem kombinacji polityki fiskalnej i monetarnej.

Srebro

Na wzrost cen metali szlachetnych nie pozwoli zbliżające się widmo podwyżek stóp procentowych w USA. Spodziewamy się dynamicznego odwracania długiej pozycji spekulacyjnej oraz odpływu kapitału z funduszy ETF.

FTSE 250

Indeks średnich przedsiębiorstw w większym stopniu niż FTSE 100 skorzysta na rozwianiu obaw o wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Co więcej, analiza korekt z 2014 i 2016 r. wskazuje, że trwające od kilkunastu tygodni zwyżki dopiero się rozpędzają.

Marcin Kiepas, Admiral Markets

USD/JPY

Miesięczny rajd w górę zmienił układ sił na USD/JPY. Po niezbędnej korekcie zwyżki powinny być kontynuowane. Oczekiwane poluzowanie polityki monetarnej przez BoJ, przy możliwym zaostrzeniu retoryki przez Fed, będą wspierać ten scenariusz.

Ropa Brent

Podtrzymuję pozycję short na ropie naftowej. Psychologiczna bariera 50 USD za baryłkę i bliskość technicznych oporów oraz brak istotnych zmian w fundamentach wciąż przemawiają za spadkiem cen tego surowca.

WIG20

Warszawska giełda ponownie spisuje się bardzo słabo. W czerwcu oczekuję kontynuacji tej tendencji i trwałego zejścia notowań poniżej 1800 pkt.

Kamil Maliszewski, DM mBanku

USD/PLN

Powrót inwestorów do dolara związany ze wzrostem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA powinien pozwolić na powrót USD/PLN w okolice 4 zł. W drugiej części miesiąca ponownie wzrosną natomiast obawy związane z ratingiem Polski.

Ropa naftowa WTI

Odbicie cen spowodowało, że kraje OPEC są zdecydowanie mniej zdeterminowane do ograniczania własnej produkcji. Prawdopodobne rozczarowanie wynikiem czerwcowego spotkania kartelu, przy ciągle obecnej na rynku nadpodaży, zachęca do sprzedaży ropy.

WIG20

Ostatnie spadki wynikały głównie z czynników wewnętrznych. Czerwiec ma jednak szansę przynieść w tym zakresie pewien oddech, a obawy dotyczące podwyżek stóp w USA przez Fed w kontekście rynków wschodzących są obecnie przesadzone.

Tomasz Regulski, Raiffeisen Polbank

EUR/USD

Wciąż istnieją szanse na dwie podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku po 25 pb. każda, z pierwszą w czerwcu lub w lipcu. Inwestorzy na razie wyceniają tylko jeden ruch Fedu. W związku z tym dostosowywanie ich oczekiwań może prowadzić do spadku kursu EUR/USD.

Bawełna

W maju w notowaniach bawełny widoczna była nieudana próba przebicia kwietniowych szczytów, która może zaowocować czerwcową korektą spadkową. Zwłaszcza że nie widać obecnie silnych fundamentalnych przesłanek za wzrostem cen.

S&P500

Indeks S&P500 ponownie znalazł się w niedużej odległości od ubiegłorocznych szczytów, mimo że perspektywa tegorocznych wyników spółek nie uległa znaczącej poprawie. Historycznie wysokie wyceny spółek niezmiennie przemawiają za spadkami.

Marek Rogalski, DM BOŚ

GBP/JPY

Jen może być słaby ze względu na kombinację oczekiwań związanych z kolejnymi działaniami mającymi na celu wsparcie słabnącej gospodarki, a funt powinien jeszcze bardziej zyskać, jeżeli nie dojdzie do Brexitu.

Ropa WTI

Notowania amerykańskiej ropy naftowej dotarły do bariery 50 USD za baryłkę, która może skutecznie wyhamować stronę popytową, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie. Spadek cen ropy jest obecnie uzasadniony także pod kątem fundamentalnym.

DAX

Indeks wykreował w maju impuls wstępujący do nowej fali wzrostowej w kierunku 11 432 pkt według zasięgów Fibonacciego. Aktywny układ formacji odwróconej głowy z ramionami (oRGR) i silne wsparcia 9598–9312 pkt tworzą bazę pod zwyżki.

Krzysztof Wańczyk, ING Securities

USD/PLN

Brak decyzji odnośnie do podwyżki stóp procentowych w czerwcu może osłabić amerykańskiego dolara. Beneficjentem tego ruchu powinien być złoty, który umocni się względem „zielonego".

Gaz ziemny

Mocne odbicie cen ropy w tym roku powinno wspierać wzrost cen innych surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego, który stanowi alternatywę dla drożejących paliw.

Shanghai Composite

Dobre dane makro z Państwa Środka wzbudzą nadzieje na utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu PKB Chin, co może zmienić nastawienie inwestorów do chińskiego rynku akcji.

 

pytania do...

Marcina Kiepasa głównego analityka Admiral Markets

Czy złoty będzie słabł względem głównych walut? Wydaje się, że argumentów nie brakuje. Po „efekcie Moody's" nie ma śladu; Fitch, który opublikuje rating w połowie lipca, właśnie obniżył perspektywę dynamiki PKB do 3,2 proc. z 3,5 proc. oraz zwrócił uwagę m.in. na ryzyko fiskalne; do tego dochodzi m.in. krajowe ryzyko polityczne.

Znane na tę chwilę dane makroekonomiczne wspierają scenariusz, że po słabym I kwartale polska gospodarka przyspieszy, do czego m.in. przyczyni się rządowy program 500+. Jeżeli dodać do tego brak cięcia ratingu przez Moody's, sugestię wstrzymania się z decyzjami odnośnie do ratingu Fitcha podczas lipcowego przeglądu, a także zakładając znacznie łagodniejszą dla banków wersję ustawy frankowej (ma zostać zaprezentowana przez prezydenta w I połowie czerwca), to obecnie nie ma istotnych krajowych czynników do osłabienia złotego. Taki stan rzeczy może utrzymać się do jesieni, gdy pojawi się temat budżetu na przyszły rok oraz wróci temat ratingów.

Nie oznacza to jednak, że złoty będzie zyskiwał na wartości. Na przeszkodzie może stanąć obserwowany od kilku tygodni wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych przez Fed, co będzie kładło się cieniem na notowania większości walut krajów wschodzących. Nie jest też wykluczone, że już wkrótce zaczną napływać rozczarowujące dane ze strefy euro, podważające wiarę w skuteczność polityki prowadzonej przez EBC. Oczywiście nie można też zapominać o sezonie dywidend w Polsce, których spora część trafi do zagranicznych właścicieli.

Wierzy pan w Brexit czy nie? Jakie perspektywy w czerwcu mają przed sobą funt oraz londyńska giełda?

Nie wierzę w Brexit. Powszechne straszenie skutkami wyjścia Brytyjczyków z Unii, który to proces powinien dodatkowo się nasilić przed referendum 23 czerwca, każe założyć taki scenariusz. Szczególnie że rynki finansowe też od pewnego czasu pod niego grają, co przekłada się m.in. na umocnienie funta w relacji do koszyka walut.

Pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii w sposób skokowy, ale jednocześnie też jednorazowy, umocni funta. W przypadku GBP/PLN możliwy jest ruch w okolice 5,90 zł. Później, z uwagi na obecne dyskontowanie tego scenariusza, może przyjść realizacja zysków. Funt jednakże będzie zyskiwał także w dłuższym okresie, gdyż z brakiem Brexitu wiąże się przyspieszenie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Gdyby Brytyjczycy jednak opowiedzieli się za Brexitem, co teraz nie jest scenariuszem bazowym, to należałoby się liczyć nie tylko z przeceną funta i akcji na londyńskiej giełdzie, ale również z pogorszeniem klimatu inwestycyjnego na rynkach globalnych oraz osłabienie euro. Szczególnie że tak naprawdę nie są znane skutki wyjścia z Unii. Zarówno te gospodarcze, jak i polityczne.

Maj to okres skokowego umocnienia dolara względem koszyka walut (wystarczy spojrzeć na US Dollar Index). Czy w czerwcu „zielony" pozostanie silny? Czy rynek będzie dyskontował szybszą podwyżkę stóp procentowych?

Dolar w czerwcu powinien pozostać silny z uwagi na utrzymujące się oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez Fed. Niemniej jednak potencjał do jego umocnienia, zarówno w relacji do głównych walut, jak i do walut rynków wschodzących nie jest już duży. Prognozujemy, że na koniec czerwca za dolara trzeba będzie zapłacić 3,97 zł, a EUR/USD spadnie w okolice 1,10.

Biorąc pod uwagę wspomnianego silnego dolara, jak kształtują się perspektywy cen złota? Zmierzamy w kierunku 1200, a potem 1100 USD za uncję?

Mocniejszy dolar, rosnące oczekiwania na zaostrzenie polityki monetarnej w USA i jednoczesny wzrost rentowności amerykańskich obligacji w sposób automatyczny tworzą podażową presję na złoto. Z uwagi na przedstawiony katalog czynników, ale też mając na względzie sytuację na wykresie złota, oczekujemy spadku notowań tego kruszcu w kierunku 1145 USD za uncję. MBL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty