10 najlepszych spółek dywidendowych Europy Środkowej

W stworzonym przez analityków czeskiego biura maklerskiego Patria Finance TOP-10 znalazły się tylko dwa podmioty z Polski - Asseco Poland oraz GPW. W dziesiątce jest jeszcze jedna notowana u nas spółka - to węgierski MOL.

Publikacja: 01.06.2016 16:18

10 najlepszych spółek dywidendowych Europy Środkowej

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Patria Finance wskazuje na to, że z powodów makroekonomicznych oraz polityczno-regulacyjnych coraz trudniej znaleźć spółki, które dają gwarancję wypłaty godziwej dywidendy. O jakie czynniki chodzi? To załamanie się cen surowców, spadek cen energii elektrycznej najniższych w historii poziomów oraz podatki sektorowe nałożonych głównie na przedsiębiorstwa z sektora finansowego i telekomunikacyjnego w Europie Środkowej. Wszystko to negatywnie wpływają na efektywność wielu spółek, wywołując jednocześnie obawy inwestorów o wypłaty dywidend. W efekcie wśród 95 firm wchodzących w skład regionalnych indeksów blue chipów, zaledwie 20 spełnia wymóg minimalnej stopy dywidendy na poziomie 6 proc.

Choć Polska jest największym rynkiem w regionie, zdaniem analityków biura Patria Finance, ze względu na spodziewane podatki sektorowe w sektorze finansów oraz handlu to jednocześnie rynek o najwyższym ryzyku ewentualnego obniżenia poziomu dywidend. Dlatego w gronie 10 najbardziej obiecujących spółek dywidendowych w Europie Środkowej znalazły się tylko dwie polskie. Są to Asseco Poland i GPW. W TOP-10 znalazła się jeszcze jedna notowana u nas spółka - to węgierski MOL.

Asseco Poland jest doceniana przez Patria Finance, jako jeden z wiodących dostawców kompleksowych rozwiązań i usług w zakresie technologii informatycznych. Analitycy wskazują na to, że model biznesowy gwarantuje zróżnicowane źródła dochodu i zapewnia spółce dużą ilość gotówki, co z kolei w powiązaniu z wysokim wskaźnik cash flow pozwala wypłacać ponadprzeciętną dywidendę. Stop dywidendy ok. 6 proc.

Biuro podkreśla również, jako plus dla Asseco Poland, że rodzimy polski rynek ma coraz mniejszy wpływ na poziom przychodów spółki. W 2012 r. jego udział wynosił ok. 30 proc., a w zeszłym już tylko 20 proc. Rośnie natomiast znaczenie rynków Europy Środkowej i Zachodniej oraz Bliskiego Wschodu. Wśród ryzyk wymienia tylko jeden czynnik - bardzo konkurencyjny rynek z presją na marże.

O GPW eksperci z Patria Finance piszą, że ma stosunkowo stabilne źródło dochodów, z kolei stabilny model biznesowy generuje dużą ilość gotówki przy relatywnie niskim CAPEX. To pozwala firmie płacić wysoką dywidendę (jej stopa to ok. 6,5 proc.). Wśród ryzyk wymieniają jedna to, że rygorystyczne przepisy oraz pogorszenie się środowiska polityczno-gospodarczego może doprowadzić do odpływu inwestycji z Polski. Niekorzystne czynniki makroekonomiczne mogą też ograniczyć liczbę debiutów i spowodować, że liczba spółek notowanych na warszawskim parkiecie zacznie się zmniejszać.

W przypadku węgierskiego MOL-a czescy analitycy podkreślają, że obecna stopa dywidendy wynosi tylko 3,5 proc. i jest to najniższy wynik wśród wszystkich firm w TOP-10. Jednak spółka ma w ich opinii stosunkowo wysoki potencjał wzrostu dywidendy. Wśród plusów wymieniają dużą ilość gotówki, bardzo konserwatywną politykę dotyczącą nakładów inwestycyjnych oraz przepływów finansowych.

Poza trzema wymienionymi podmiotami w rankingu Patria Finance znalazły się jeszcze aż cztery spółki notowane na giełdzie w Pradze: Moneta Money Bank (stopa dywidendy 8 proc.), O2ČR (odpowiednio 6,8 proc.), Komerčni Banka (6,2 proc.) oraz Philip Morris (6,7 proc.), jeszcze jedna spółka z Węgier - Magyar Telekom (5,7 proc.) oraz po jednej z Rumunii - Fondul Proprietatea (6,6 proc.) i z Chorwacji - Hrvatski Telekom (7,1 proc.).

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają