Trader znikąd namieszał w globalnym rankingu

Szturmem wdarł się do czołowej piątki na świecie, zdystansował wielkie banki, w tym także Deutsche Bank, wieloletniego lidera.

Publikacja: 31.05.2016 10:55

Trader znikąd namieszał w globalnym rankingu

Foto: Bloomberg

W najnowszym rankingu „Euromoney" klasyfikującym najważniejszych graczy na rynku walutowym spot (transakcje natychmiastowe) czwartą lokatę zdobyła  firma XTX Markets, specjalizująca się w elektronicznym handlu . Wyprzedziły ją tylko  takie tuzy jak Citigroup,  JPMorgan i szwajcarska grupa UBS. Za XTX uplasowały się Deutsche Bank,  Bank of America, Barclays, Goldman Sachs, HSBC oraz BNP Paribas. Po raz pierwszy elektroniczny trader uplasował się w pierwszej piątce.

Londyńska firma handlująca na własny rachunek zagarnęła 7,6 proc . rynku. Deutsche Bank ma 7,1 proc., a w 2015 roku ustępował tylko Citigroup. XTX Markets wówczas zajmował dziewiąte miejsce w ogólnym rankingu obejmującym nie tylko rynek spot, ale także opcje i swapy.

Nazwa tego tradera, który w ubiegłym roku wyodrębnił się z funduszu hedgingowego GSA Capital,  nawiązuje do wyrażenia matematycznego. Jego nagłe pojawienie się jest pochodną zmian jakie zaszły na rynku akcji, gdzie banki funkcję market makera cedują na firmy specjalizujące się w handlu elektronicznym.

- Elektroniczny market making (podtrzymywanie rynku-red.) wkracza do innych klas aktywów, instrumentów o stałym dochodzie i pozostałych - wskazuje Steve Grob, odpowiedzialny za globalną strategię walutową Fidesa Group.  Podkreśla, że „rynek walutowy jest wart biliony  i wydaje się  być oczywistym kierunkiem podróży".

Przez dziewięć lat królem rynku walutowego był Deutsche Bank , który stracił koronę w 2014 roku na rzecz Citigroup. Obecnie DB jest czwarty w klasyfikacji ogólnej. , pierwszy na rynku opcji i drugi w handlu swapami.

Zar Amrolia, jeden z dwóch prezesów  XTX Markets  uczestniczył w tworzeniu biznesu instrumentów o stałym dochodzie i walutowego w Deutsche Bank. Drugim prezesem jest Alex Gerko, który w GSA Capital był algorytmicznym traderem walutowym.

- Nasz ogólny rezultat odzwierciedla dobrze przemyślaną zmianę w strategii banku koncentrującej  się na lepszej jakościowo obsłudze  mniejszej liczby klientów - wyjaśnia Fabio Madar, globalny szef sprzedaży na rynku walutowym w DB.

Amrolia wyjaśnia, że XTX niekoniecznie konkuruje z dilerami, którzy tradycyjnie stanowili kościec handlu walutami. Podkreśla, że jego firma ma partnerskie relacje z dużymi bankami zapewniając ich klientom dostęp do cen generowanych przez XTX. - Konkurencja jest dobra, innowacje są dobre, ale jeszcze lepsze jest partnerstwo - przekonuje.

XTX jako market maker działa też na rynku surowców, akcji i instrumentów pochodnych. Firmy z Wall Street wycofały się z tej roli, gdyż regulacje krępują ten biznes i stał  się on dla nich zbyt kosztowny.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają