Firmy

Akcje Mabionu mają szanse na duże zwyżki

Zdaniem analityków ING Securities MabionCD20 trafi na rynek Unii w I kwartale 2018 r. Rok później lek biopodobny ma zadebiutować w USA.
Foto: GG Parkiet

W poniedziałek akcje biotechnologicznego Mabionu drożały nawet o 18,4 proc., do 72 zł. Inwestorzy z entuzjazmem zareagowali na rekomendację „kupuj" wydaną przez analityków ING Securities. Zdaniem ekspertów akcje Mabionu są warte 100 zł.

Kto pierwszy, ten lepszy?

Spółka jest coraz bliżej ukończenia badań nad lekiem biopodobnym do MabThery – który stosowany jest w leczeniu głównie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), białaczek i chłoniaków. Wartość globalnego rynku szacowana jest na około 7 mld CHF.

Paweł Sugalski, analityk ING Securities, autor rekomendacji, spodziewa się, że Mabion wprowadzi swój lek na rynek UE w I kwartale 2018 r. – Myślę, że polska firma będzie jako pierwsza z dwóch na rynku europejskim posiadała lek biopodobny do MabThery. Szacuje, że w 2018 r. udział Mabionu w całym rynku europejskim wyniesie około 7,5 proc. W następnych latach powinni pojawiać się kolejni gracze. W 2022 r. leki biopodobne mogą stanowić 55 proc. rynku. Wówczas będzie pięciu konkurentów. Tym samym Mabion będzie posiadał około 11 proc. rynku – mówi analityk. Jego zdaniem MabionCD20 na rynku amerykańskim pojawi się w I kwartale 2019 r.

Miliony na horyzoncie

Mabion do końca czerwca chce podpisać tzw. kontrakt partneringowy na swój lek. Jakich pieniędzy może spodziewać się zatem z tego tytułu?

– Analizując kontrakty partneringowe dla spółek, które posiadają leki o zbliżonym potencjale rynkowym, widzimy, że jednorazowa kwota za podpisanie kontraktu, to najczęściej 30–50 mln USD. Za kolejne kroki milowe, takie jak ukończenie badań i wprowadzenie produktu na rynek spółki, otrzymują w sumie do 200–290 mln USD – mówi Sugalski. – Należy jednak podkreślić, że Mabion ze względu na zaawansowanie prac nad MabionCD20 może preferować wyższe tantiemy od przyszłej sprzedaży niż wysokie kamienie milowe obecnie – dodaje analityk. Jak zauważa, obecna kapitalizacja Mabionu w porównaniu z firmami takimi jak Coherus, Pfenex – które mają badania nad lekami na zbliżonym poziomie zaawansowania do Mabionu – jest o wiele niższa. Dla przykładu kapitalizacja notowanej na Nasdaqu spółki Coherus wynosi około 730 mln USD, a Momenta wyceniana jest na 670 mln USD. Obecna kapitalizacja Mabionu w przeliczeniu na amerykańską walutę wynosi około 210 mln USD.


Wideo komentarz