Budownictwo

Grajewo docenione przez analityków

Według analityków TrigonDM walory producenta płyt meblowych mają potencjał wzrostowy. Dlatego w najnowszym raporcie rekomendują kupno akcji spółki wyceniając je na 45,9 zł.

W trakcie piątkowej sesji za akcje Grajewa płacono około 31 zł.

Zdaniem autorów rekomendacji przejęcie segmentu zachodniego przyniesie grupie korzyści. - Zakup segmentu zachodniego przez Grajewo powinno pozwolić na pełną integrację tych segmentów oraz optymalizację procesów. W rezultacie powinno to pomóc spółce w konkurowaniu z jej największym konkurentem, firmą Egger, i powrót do marż porównywalnych to tych uzyskiwanych przez Egger (co miało miejsce przed kryzysem) – wskazują analitycy.

Eksperci wskazują również na korzyści płynące z synergii, choć pozostają mniej optymistyczni w tej kwestii niż zarząd. - Zarząd oczekuje 30 mln euro oszczędności rocznie od 2018 roku z tytułu synergii z połączenia obu segmentów, co uwzględnia 7 mln euro osiągnięte już w 2015 roku. Nasze założenia są bardziej konserwatywne i oczekujemy 25mln euro w 2018 roku – prognozują.

Zdaniem analityków Grajewo będzie w stanie utrzymać prawie pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych dzięki dobrej kondycji polskiego runku meblarskiego. - Rynek ten wzrósł o 8 proc. r/r w 2015 po imponującym wyniku z 2014 na poziomie 16 proc. r/r. Polskie zakłady meblarskie znacząco zwiększają udziały w zagranicznych rynkach, podczas gdy moce produkcyjne wciąż są przenoszone z Europy Zachodniej do Polski. Ostatni przykład programu inwestycyjnego Forte wspiera założenie o pozytywnych perspektywach dla polskiego rynku meblarskiego. Co więcej, uważamy że segment wschodni będzie w stanie nieznacznie poprawić marże dzięki trwającemu programowi inwestycyjnemu – oceniają.

Prognoza analityków Trigon DM zakłada, że w 2016 roku zysk netto Grajewa wyniesie 197mln zł przy przychodach sięgających 4,3 mld zł. W kolejnym roku zysk netto wzrośnie do 276 mln zł, a sprzedaż zwiększy się do 4,4 mld zł.


Wideo komentarz