Dlaczego straszenie emitentów nie jest uzasadnione

3 lipca zaczyna obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku, zwane rozporządzeniem MAR. Czy przepisy te wprowadzają zasadnicze zmiany w stosunku do rozwiązań przyjętych w rozwiązaniach krajowych? Jakich korzyści lub obciążeń może oczekiwać emitent?

Publikacja: 03.03.2016 09:56

Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor departamentu ofert publicznych i informacji finansowej, KNF. Marci

Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor departamentu ofert publicznych i informacji finansowej, KNF. Marcin Pachucki?, zastępca dyrektora departamentu prawnego, KNF

Foto: Archiwum

Przyjrzymy się kilku najważniejszym obszarom regulowanym przez MAR, omawiając poszczególne zagadnienia i przybliżając nowe oczekiwania stawiane emitentom, inwestorom czy też innym uczestnikom rynku. Rynek czeka jeszcze na kilka aktów wykonawczych, które powinny zostać wydane na podstawie delegacji zawartych w MAR przed jego wejściem w życie. MAR upoważnia również Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) do wydania wytycznych zawierających przykłady informacji poufnych. Już dziś jednak wiadomo, wbrew niektórym głosom pojawiającym się w publicznej dyskusji dotyczącej wspomnianych regulacji, że emitenci prawidłowo wykonujący obowiązki informacyjne, czyli zdecydowana większość, nie będą mieć problemu z zastosowaniem nowych przepisów europejskich.

Pozostało 90% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28