Na początku tygodnia Międzynarodowa Organizacja Cukru (International Sugar Organization, ISO) podała, że w sezonie 2015–2016 globalny deficyt cukru wyniesie 5 mln ton.

Jest to już kolejne podniesienie prognoz deficytu przez tę organizację – w listopadzie ISO podniosła wyliczenia dotyczące deficytu do poziomu 3,5 mln ton z wcześniejszych 2,3 mln ton. Co więcej, niższa produkcja od spożycia na tym rynku ma się utrzymać także w kolejnym sezonie 2016–2017.

Kolejna zmiana prognoz wynika ze zmniejszonych oczekiwań dotyczących światowej produkcji cukru. Część krajów produkujących ten surowiec odczuwa bowiem wyraźnie skutki zjawiska pogodowego El Nino, które negatywnie wpływa na uprawiane towary rolne. Wśród nich znajdują się m.in. Indie, Tajlandia czy też kraje Unii Europejskiej.

Na tle powyższych rejonów wyróżnia się jedynie Brazylia, gdzie warunki pogodowe również pogorszyły się na skutek El Nino, jednak wpływ tego zjawiska na produkcję jest zdecydowanie mniejszy, a zakończenie El Nino prawdopodobnie będzie oznaczało suchą zimę w Brazylii. W rezultacie zawartość cukru w trzcinie cukrowej uprawianej w tym kraju może być wysoka, co wpływa na oczekiwania większej produkcji samego cukru. Wiele wskazuje więc na to, że brazylijskie cukrownie mogą być największym beneficjentem El Nino w sezonie 2016–2017.