Rząd o pół roku przesunął wejście w życie kluczowych zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii. W jaki sposób wpłynie to na plany CEZ Polska w zakresie rozwoju projektów wiatrowych?
Opóźnienie o pół roku wejścia w życie przepisów o nowym systemie aukcyjnym nie przełoży się bezpośrednio na projekty rozwijane w spółkach grupy CEZ Polska. W dalszym ciągu rozwijamy projekty, przygotowując je do realizacji i prezentacji na pierwszej aukcji. Niemniej należy zwrócić uwagę, że inwestorzy z obawami odbierają informacje o spowolnieniu administracji w przygotowaniu do pierwszej aukcji oraz jej przesunięciu dopiero na II półrocze 2016 r. Ostatnie cztery lata to okres wielu nadziei inwestycyjnych, czas pracy nad dwoma koncepcjami systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł. W zasadzie, kiedy już prawie wszystko zostało wyjaśnione, a ustawa przyjęta – zapadła decyzja o wstrzymaniu jej pełnego wdrożenia. Mamy jednak nadzieję, że ten czas zostanie wykorzystany dla pełnego uzupełnienia braków oraz niejasności systemu aukcyjnego, a pierwsza aukcja – jak zapowiadano – zostanie z sukcesem przeprowadzona w 2016 roku.
Nie tak dawno rynek wskazywał na polski CEZ jako spółkę zainteresowaną raczej sprzedażą niż rozwojem projektów wiatrowych.
Uznajemy portfolio naszych projektów wiatrowych za bardzo wartościowe. Liczymy na ukształtowanie się stabilnej i korzystnej dla inwestorów farm wiatrowych legislacji w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Jesteśmy też przekonani, że poczynione przez nas inwestycje w tę część rynku przyniosą oczekiwane zyski.