Będzie nowy pomysł pomocy frankowiczom

Kancelaria Prezydenta rozważa powołanie zespołu, który miałby przygotować projekt ustawy pomagającej "frankowiczom".

Aktualizacja: 06.02.2017 19:28 Publikacja: 08.09.2015 18:43

Będzie nowy pomysł pomocy frankowiczom

Foto: Bloomberg

- Prezydent zapowiadał w kampanii, że w ciągu trzech miesięcy przedstawi projekt ustawy pomocy „frankowiczom". W tej chwili rozpatrujemy wariant, żeby w Kancelarii Prezydenta powołać zespół w składzie: przedstawiciele kredytobiorców i kredytodawców oraz niezależni eksperci, którzy przygotowaliby taki projekt - poinformował we wtorek Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP, cytowany przez PAP.

- Taki zespół mógłby powstać w drugiej połowie września, gdyż czekamy do 17 września na wyrok ETS w sprawie skargi węgierskiej - dodał.

Tego dnia Trybunał Sprawiedliwości UE orzeknie czy węgierskie banki udzielając kredytów walutowych obchodziły unijne prawo i czy w związku z tym możliwe byłoby stwierdzenie nieważności umów o takie kredyty.

Ten wątek pojawił się podczas senackiej dyskusji nad „ustawą frankową" w ubiegły czwartek, która jest procedowana w parlamencie. Senator Grzegorz Bierecki (twórca systemu SKOK) krytycznie oceniając ustawę autorstwa PO twierdził, że wyrok dotyczący skargi rządu węgierskiego ma przesądzić o kwalifikacji takich produktów.

- Skutki tego wyroku mogą być daleko idące również dla ważności umów zawartych przez kilkaset tysięcy obywateli polskich - mówił w Senacie Bierecki. Jego zdaniem ustawa, która jest procedowana w parlamencie może skomplikować wykonanie tego wyroku. - Dlatego zwróciliśmy się do Prezydenta, aby przed ewentualnym podpisaniem tej ustawy zapoznał się z wyrokiem Trybunału i przeanalizował jego skutki w kontekście tej ustawy. Ta ustawa może przeszkadzać w jego zastosowaniu- powiedział podczas senackiej debaty Bierecki.

Łopiński nie chciał się wypowiadać, czy projekt obecnie procedowany w Sejmie byłby zachowany. Pytany o jego ocenę odpowiedział "zdecydowanie nie o to chodzi". - Nie wiem w ogóle, czy to rozwiązanie jest konstytucyjne – powiedział i dodał, że ustawowymi rozwiązaniami powinna być objęta większa grupa frankowiczów.

Senat w piątkowym głosowaniu zdecydował, by w ustawie o "frankowiczach" przywrócić poprzedni zapis zakładający, że koszty przewalutowania będą dzielone w połowie na kredytobiorców i na banki.

Wcześniej Sejm podjął decyzję o zmianie podziału kosztów przewalutowania tak, że 90 proc. ponosiłby bank, a 10 proc. klient, przy jednoczesnym skumulowaniu tego efektu w jednym roku. Pierwotnie projekt PO zakładał podział 50/50.

Ustawa określa kryteria uprawniające do skorzystania z jej rozwiązań m.in. maksymalny metraż oraz LtV ( relacja zadłużenia do wartości nieruchomości) ponad 80 proc. Pojawiły się zarzuty, że takie warunki mogą zostać uznane za niekonstytucyjne.

Po powrocie z Senatu ustawa o restrukturyzacji kredytów walutowych trafiła do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jej przewodnicząca Krystyna Skowrońska z PO zapowiedziała, że konieczna jest jeszcze szczegółowa debata dotycząca skutków ustawy zarówno finansowych, jak i prawnych.

Jak już pisaliśmy od ubiegłego tygodnia w kuluarach sejmowych krążyły pogłoski o tym, że możliwy jest też wariant gry na czas i ustawa nie wyjdzie szybko z komisji tak, aby nie trzeba było jej głosować przez parlament w tej kadencji. Na razie ustawa nie znalazła się w harmonogramie najbliższego posiedzenia Sejmu.

Za to w planie prac najbliższego posiedzenia komisji sejmowej pojawił się projekt ustawy o funduszu wsparcia dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji. Chodzi o czasową, zwrotna pomoc dla osób, które z przyczyn od siebie niezawinionych mają problem z obsługą kredytu.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28