Kryzys energetyczny wpłynął na koniunkturę

Przerwy w dostawach energii elektrycznej wpłynęły na wyraźne obniżenie oceny koniunktury w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:21 Publikacja: 25.08.2015 06:00

Kryzys energetyczny wpłynął na koniunkturę

Foto: GG Parkiet

Nasiliły się również zaobserwowane już w poprzednim miesiącu negatywne tendencje w zakresie prognoz na najbliższe półrocze – tak pokazuje indeks optymizmu przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.

W sierpniu 2015 r. indeks przyjął wartość 108,9 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 111,6 pkt w lipcu. Pogorszyła się również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – spadła z 133,8 pkt w poprzednim miesiącu do 126,3 pkt w sierpniu.

Odnotowany w sierpniu spadek wartości wskaźnika był najwyższy od listopada ub.r. w przypadku oceny sytuacji bieżącej, podczas gdy wskaźnik oceny sytuacji przyszłej obniżał się najszybciej od 12 miesięcy. Pomimo wystąpienia tych negatywnych tendencji składowe indeksu nadal utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie.

Na pogorszenie oceny koniunktury gospodarczej w Polsce wpłynęły m.in. występujące w czasie prowadzenia badania ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, które dotknęły w szczególności największych odbiorców. W konsekwencji uczestniczące w ankiecie przedsiębiorstwa przemysłowe wykazywały najmniejszy optymizm spośród wszystkich sektorów uwzględnionych w indeksie. Wbrew dominującym w poprzednich okresach tendencjom w sierpniu grupą, która najlepiej oceniała swoją kondycję ekonomiczną, były małe przedsiębiorstwa. Nie można wykluczać, że część z nich – jako kooperanci większych podmiotów – dopiero z opóźnieniem odczuje negatywne skutki problemów w polskiej energetyce.

Należy jednak zauważyć, że znacznie większe pogorszenie nastąpiło w zakresie oceny sytuacji przyszłej, a nie bieżącej, co trudno wiązać z ograniczeniami w dostępie do energii elektrycznej, biorąc pod uwagę krótkotrwały i nadzwyczajny charakter tej sytuacji. Na oczekiwania odnośnie do przyszłej koniunktury gospodarczej wpływają również słabnące perspektywy wzrostu popytu na dobra i usługi na rynkach światowych.

Pogarszająca się sytuacja chińskiej gospodarki niekorzystnie wpływa na sytuację niemieckich przedsiębiorstw, od których kondycji w istotnej mierze uzależniona jest sytuacja ekonomiczna w Polsce.

Metodologia badania

Indeks optymizmu przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 10 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów. Wynik poniżej 100 pkt oznacza pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

Firmy
Prezes Grupy Wielton: Nastawiamy się na trudny rok. Chcemy powalczyć o udziały
Firmy
Grupa Kęty: dywidenda niższa niż przed rokiem
Firmy
Nierentowne spółki Boryszewa w Niemczech chcą ogłosić upadłość
Firmy
Grupa Boryszew w nowej odsłonie
Firmy
Zdarzenia jednorazowe mogą mocno zmienić wyniki giełdowych firm
Firmy
Boryszew z nową strategią do 2028 roku