Dobre prognozy na nowy miesiąc

Historyczne statystyki i pozytywne formacje na wykresie WIG zwiastują odreagowanie.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:52 Publikacja: 03.08.2015 14:00

Dobre prognozy na nowy miesiąc

Foto: Bloomberg

Miesiąc temu pisaliśmy w tym miejscu, że historyczne statystyki dla zachowania WIG w lipcu zapowiadają zwyżkowy okres. Średnia zmiana indeksu w tym miesiącu na przestrzeni ostatnich 24 lat wynosi bowiem 4,2 proc., a mediana 0,5 proc. Niestety lipiec 2015 r. nie potwierdził tendencji z przeszłości. WIG stracił około 2 proc. i zaliczył trzeci spadkowy miesiąc z rzędu. Mimo ogólnej tendencji zniżkowej na wykresie wskaźnika szerokiego rynku pojawiły się w ostatnim okresie optymistyczne sygnały.

Chodzi o formację podwójnego dna, która zapowiada zmianę trendu na wzrostowy. Pierwsze dno powstało 9 lipca przy 51 240 pkt, a drugie podczas poprzedniej poniedziałkowej sesji przy 51 287 pkt. Drugi dołek został potwierdzony przez formację młota, czyli świecę z długim dolnym cieniem i małym korpusem. Uformowała się ona dzięki poniedziałkowej popołudniowej zwyżce. Zgodnie z japońskim podręcznikiem do analizy technicznej jest to zapowiedź odreagowania, które w tym przypadku idealnie wpisuje się w szerszy układ formacji podwójnego dna. Potencjalny zasięg zwyżki wynikający z opisywanych sygnałów to okolica 53 500 pkt. Zejście WIG poniżej 51 240 pkt zaneguje natomiast wzrostowy scenariusz.

Podobnie jak na początku lipca, tak i teraz postanowiliśmy sprawdzić, jak WIG radził sobie w przeszłości w rozpoczynającym się właśnie miesiącu. Z naszych statystyk wynika, że średnia zmiana indeksu w sierpniu jest dodatnia i wynosi 2,1 proc. Gdy odrzucimy wartości skrajne (wzrost w sierpniu 1993 r. o 50,3 proc. i spadek w sierpniu 1998 r. o 29,6 proc.), wynik ten spada do 1,35 proc. Warto zauważyć, że na 24 lata w dziesięciu przypadkach miesiąc przynosił spadki na szerokim rynku, a w pozostałych zwyżki. Spadkowe sierpnie przynosiły średnią zniżkę rzędu 7,2 proc., a wzrostowe dawały średni zarobek 8,7 proc. Mediana zmian jest dodatnia i wynosi 1,85 proc. Historia ponownie przemawia więc na korzyść byków. Szanse na zwyżki WIG, oprócz wspomnianych wcześniej formacji, zwiększa też fakt, że indeks ma za sobą serię trzech spadkowych miesięcy z rzędu. Serie czterech zdarzają się rzadko (zaledwie dziewięć razy od 1991 r.), a ostatnia na początku 2013 r.

Na korzyść szerokiego rynku przemawia też lipcowe zachowanie indeksów mWIG40 i sWIG80. Oba wskaźniki przełamały sekwencje coraz niższych szczytów w trendzie spadkowym, co również zwiększa szanse na sierpniowy wzrost.

Niestety, największym ciężarem dla warszawskiej giełdy pozostaje WIG20. Indeks walczył w końcówce lipca o wsparcie 2200 pkt, ale na nic zdadzą się techniczne argumenty, jeśli politycy znów będę przerzucać się pomysłami mogącymi skutkować ograniczeniem zysków spółek (podatek od aktywów bankowych, pomoc KGHM i firm energetycznych dla górnictwa itp.).

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych